Csokonai Vitéz Mihály vendégül látja a múzsákat

A magyar és az európai irodalom, a zene valamint, a vizuális művészetek havonta egy alkalommal – minden hónap második csütörtökén – Debrecenben találkoznak a Csokonai Színház és a Déri Múzeum közös irodalmi-színházi estjein.

2013 őszétől a Déri Múzeum impozáns díszterme újra bekapcsolódik Debrecen kulturális életébe. Kiváló lehetőség ez, hogy a múzeum újrafogalmazza viszonyát látogatóival, és több funkciójú közösségi térré váljék. A Csokonai Színház szeptembertől új művészeti programmal vág neki az évadnak. Természetes törekvése, hogy új tereket, világokat, új közönségrétegeket fedezzen föl, hódítson meg és kössön magához. A két szándék közös irodalmi-színházi estek formájában találkozik, melyek tematikája a Csokonai Színház bemutatóihoz kötődik. Az operaévad kiemelkedő eseménye egy ősbemutató: Federico Garcia Lorca két bábjátéka alapján Vajda János zeneszerző komponált kortárs operát. Az eseményhez kapcsolódva a fiatalon meggyilkolt legendás spanyol költő verseinek újra felfedezésére vállalkozik az első múzeumi est, amelyhez autentikus zenei hátteret egy kiváló flamenco gitáros játéka szolgáltat. Sorozatunk a huszadik századi magyar irodalom két meghatározó nőalakjának szellemét is föleleveníti: Nemes Nagy Ágnesét és Szabó Magdáét. A színház bemutatói között előbbi szerzőtől a gyerek- és ifjúsági közönségnek szánt Bors néni szerepel, utóbbitól a lassan klasszikussá váló Régimódi történet. Az irodalmi estek lehetőséget kínálnak, hogy a két alkotó gazdag életművének más rétegeit is megjelenjenek.

Nem sok nemzet színházi közönsége dicsekedhet azzal, hogy Stanislaw Wyspiansky, a különleges szellemű lengyel szerző darabjait magas színvonalú, értő fordításban élvezheti. Spiró György műfordításainak köszönhetően a magyar közönség ilyen. A Novemberi éj című darab és szerzője köré álmodott lengyel költői estünkön a képzőművészet is fontos szerepet játszik, lévén Wyspiansky eredetileg festőművész.

Az utóbbi évek során Borbély Szilárd – versköteteinek és tanulmányainak köszönhetően- Debrecen irodalmi életének meghatározó alakjává vált. Művei folyamatosan jelen vannak a Csokonai Színház deszkáin is (Halotti pompa, Dea Debrecen, Jászai). E gyümölcsöző művészi-emberi kapcsolatot építi tovább A testhez című kötet alapján összeállított műsor, a szerző személyes jelenlétében a Déri Múzeumban.

A Nevető antikvitás című est a színház tematikus évadának az ókori görög színházról alkotott képét árnyalja az irodalom és a humor szoros kapcsolatának felmutatásával. A DESZKA Fesztivál keretében a Színházi Világnapon, a nemrég elhunyt Hubay Miklós Elnémulás című darabját fogalmazzuk újra, melynek főszereplője a pusztulásra ítélt anyanyelv. A Költészet Napjához kapcsolódva József Attilára gondolunk, az évad utolsó irodalmi estjén pedig William Shakespeare születésének 450. évfordulójáról emlékezünk meg.

A gondosan megválogatott és dramatikus szerkezetbe állított szövegeket zenei betétek – köztük megzenésített költemények – tagolják. Az alkotók minden estnek önálló formát keresnek. Az előadások szövetében olykor rövid koreográfiák is helyet kapnak, és ha kell, szakértők mesélnek a szövegek pontos megértéséhez szükséges szellemi-történelmi háttérről.

2013. szeptember 25.
Federico Garcia Lorca
énekelt és szavalt versek Homonnai Varga András gitár kíséretével
dramaturg és rendező: Mispál Attila

A Déri Múzeum és a Csokonai Színház első irodalmi estjén Federico García Lorca költői életművének keresztmetszetét élvezhetik a nézők. Ízelítőt kapnak a népdalok ihlette korai dalokból és filozofikus költeményekből, a vérdús cigány románcokból, két költemény is felhangzik a költő New York-i tanulmányútján született merész képtechnikájú versei közül, és teljes egészében feldolgozzuk a négy tételes, zenei ihletésű nagy művet, mely a Siratóének Ignacio Sánchez Mejías torreádor fölött címet viseli. Tudták-e, hogy Leonard Cohen világhírű dala, a Take this waltz egy Federico García Lorca-vers feldolgozása? Most hallhatják magyarul is!

Szereplők:
Ráckevei Anna
Újhelyi Kinga
Vaszkó Bence

Gitáron közreműködik:
Homonnai Varga András

Dramaturg, rendező:
Mispál Attila

Az előadás időtartama: 70 perc