Beszámoló a kisvárdai fesztiválról


2024-ben a 36. évadját jegyezte a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja, az elcsatolt nemzetrészeink színtársulatainak találkozója, amely az utóbbi időkben az ország egyetlen komplex, versenyprogramot is hirdető fesztiválja volt.

Jelenet a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat előadásából: Kádár Noémi, Moldován Orsolya, László Csaba, Meszesi Oszkár (Fotó: Bereczky Sándor)

Izgalmakban bővelkedő éveken vannak túl a fesztiválszervezők, a közreműködők, a nézők. Előbb a koronavírus járvány két éve, majd annak szövődményeként a pénzforrások bizonytalansága nehezítette a munkát, ám az 2023/24-es évad már a stabilizáció jegyében telt: mi tudtunk előre tervezni, a határainkon túl alkotó társulatok pedig többnyire – a hadköteles férfi tagjait nélkülöző beregszászi társulat aligha – nyugodtabb körülmények között dolgozhattak. Mindegyik égtájon születtek meghívásra érdemes, sőt díjesélyes előadások. A bőség kellemes zavarforrássá vált, ám ennek eredményeként – a kényelmes működést ígérő 12-14 versenyelőadás helyett, az igazságos merítés okán – 17 produkció kerülhetett a szakmai zsűri elé, alkalmasint minőségtorlódást okozva az ítélkezésben.

Büszkeségünk, hogy a meghívandó előadásokat nem videók alapján, hanem személyes megtekintés után választjuk ki, beutazva a Kárpát-medencét Révkomáromtól Sepsiszentgyörgyig, Beregszásztól Újvidékig. Ugyanezt az utat járják be kamionjaikkal a fellépő társulatok. A színház- és színészversenynek a helyben maradásra bátorító erőt is tulajdonítunk: a díjak azt is üzenhetik, hogy a művészeknek a rájuk irányuló figyelem kivívása, a karrierjük érdekében nem muszáj Budapestre költözniük.

A bő három évtized nem múlt el nyomtalanul. A végbement társadalmi átrendeződés mentén fokozatosan megváltozott a kapcsolataink karaktere: a hajdani szocialista országok közötti vasfüggöny eltűnt, a fizikai határnyitás háttérbe szorította a ritka viszontlátás örömének élményét a művészek és alkotásaik között, az internetes szellemi határnyitás pedig közelebb hozta egymáshoz a térség művészeit a stílusvilágukban is. A kialakulóban lévő formanyelvi rokonság mind könnyebbé teszi a társulatok közötti együttműködést, a koprodukciót. Egyik fontos feladatunknak tartjuk, hogy megjelenítsük programunkban az együttműködések gyümölcseit.

A koprodukcióra innovációként tekintő színházvezetők körében visszatérően felvetődik ugyanakkor az a vélemény, hogy a kárpát-medencei magyarság együvé tartozása logikusan akkor teljesedne ki, ha részt vehetnének az előadások versenyében anyaországi társulatok is. 2024-es fesztiválunk programjának szerkesztésekor erre tettünk kísérletet: egyelőre jelentkezési felhívás nélkül, olyan színházakat hívtunk meg, amelyeknek a tevékenysége valamilyen kötődik formában a határon túli színészethez. A meghívásokban az arányérzékünkre hagyatkozva, úgy igyekeztünk vegyíteni a tisztán határon túli, a koprodukciós és a tisztán anyaországi előadásokat – a három és fél évtized során kialakult tradíciókat a 21. század kihívásainak megfelelő elemekkel –, hogy a műsor egésze megfeleljen a szakmai közönség támasztotta igényeknek és a jegyvásárló közönség elvárásainak is.

Szintúgy hagyományosak immár a fesztiváli kísérőprogramok. Tartottunk három mesterkurzust; a szakíróknak Kovács Dezső, Szabó Attila és Szabó Réka, a középiskolásoknak Balázs Zoltán, a színművészetis hallgatóknak Bélai Marcel és Kozma Gábor Viktor. A versenyelőadásokat követő nap délelőttjén – a produkció közreműködőinek, alkotóinak részvételével – a Szakmai Klub keretében irányított beszélgetésre került sor, ezek házigazdája Mészáros Katalin szerkesztő-riporter és Gyürky Katalin irodalomtörténész-dramaturg volt. Ezeken az érdeklődők tájékozódhatnak az előadások létrejöttének körülményeiről, a formanyelv megválasztásának okairól, az alkotás hangulatáról. Bekapcsolódhatnak a beszélgetésbe a szakmai zsűri tagjai is.

Kisvárdai Lapok. Még mindig nagyon népszerű a fesztivál-napilapunk, mely az ország legnaprakészebb nyomtatott színikritikai orgánuma. Az éjszakába nyúló előadásokról másnap reggel fél 10-kor már kézhez kapják a kritikát, riportokat a Szakmai Klub beszélgetésére tartó közreműködők. Ezzel a hagyománnyal továbbra sem szeretnénk szakítani, még akkor sem, ha az internetes tudósítási sebesség ezt már felülmúlja. Szerzőként foglalkoztatjuk a jelenlévő egyetemistákat, fiatal kritikusokat is.

A Fesztivál idei díszvendége a 25 éves a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház volt. Történetüket kiállítás örökítette meg.

A nyolcnapos program díjátadóval zárult. A zsűri – Elek Tibor, Lőkös Ildikó, Nagy Katica, PatakiAndrás és Tapasztó Ernő volt.

 

Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiválja díjai 2024

A Kulturális és Innovációs Minisztérium díjai:

Fődíj: A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat részére, a Csónak, avagy előttünk az özönvíz című előadásért. Az előadást rendezte: Bocsárdi László.

A Nemzeti Színház és a Beregszászi Kárpátaljai Megyei Drámai Színház közös produkciójában bemutatott Háztűznéző című előadás részére a gogoli látásmód kortárs kontextusba helyezéséért. Az előadást rendezte: Vidnyánszky Attila.

 A Nagyváradi Szigligeti Színház társulata részére a Csárdáskirálynő című előadásért, kiemelkedő társulati munka a klasszikus zenés színház igényes mai értelmezéséért. Rendezte: Novák Eszter

 A Zentai Magyar Kamaraszínház részére a Handabasa, avagy a fátyol titka című előadásért,  a magyar drámai hagyomány játékos vonalának újraélesztéséért.  Rendezte: László Sándor.

————————————————————————————

Ígéretes tehetségek számára alapított Teplánszky-díj a reményteli pályakezdésért:

Polyák Anita részére a Nemzeti Színház és a Beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciójában bemutatott Háztűznéző című előadásban nyújtott alakításáért.

Szabó János Szilárd részére a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata által bemutatott A kripli című előadásban nyújtott alakításáért.

 

————————————————————————

A Kulturális és Innovációs Minisztérium  és a Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ közös díjai:

 Györfi Csaba részére a Bekecs Táncszínház Kit szerettél, Madách? című előadásában komplex színházi szerepvállalás szerzőként, színészként, rendezőként és klasszikus téma újrafogalmazójaként.

Mészáros Gábor és Kucsov Borisz részére a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Árpád-ház című előadásában nyújtott összehangolt közös játékért.

László Csaba részére a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat Csónak, avagy előttünk az özönvíz című előadásában nyújtott kiemelkedő színészi játékáért.

László Judit részére a Zentai Magyar Kamaraszínház Handabasa, avagy a fátyol titka című előadásában nyújtott kiemelkedő színészi játékáért.

 

—————————————————————

Kisvárda Város Polgármesterének díja:          

Bajkó Blanka Alíz jelmeztervező részére a Nagyváradi Szigligeti Színház Csárdáskirálynő című előadásának jelmezeiért.