Az olasz életérzés bűvöletében

Az Anconai szerelmesek Huszti Péter rendezésében

Az Anconai szerelmesek című zenés komédiát Huszti Péter Kossuth- és Jászai-díjas, Kiváló és Érdemes Művész rendezésében a Turay Ida Színház mutatja be március 22-én a József Attila Színházban.

A darabot először 1997-ben láthatta a közönség a Radnóti Színházban, ahol az akkori főrendező, Valló Péter ötletéből és felkérésére Vajda Katalin írt egy olyan reneszánsz olasz komédiát idéző darabot, melyben a legismertebb olasz slágerek is felcsendülnek, mint például a Volare, a Felicita, a Ciao, Ciao bambina, vagy a Quando, quando. Az olasz romantikával átitatott magyar darab a commedia dell’arte klasszikus cselszövési és történetbonyolítási eszközeivel íródott.
A töretlen sikersorozatokat megélt zenés komédiát a Turay Ida Színház olyan kiváló színészekkel tűzte műsorára, mint Nemcsák Károly, Keresztes Ildikó, Borbély Krisztina, Nyírő Bea, Boros Zoltán, Bódi Barbara, Kurkó József, Rárósi Anita és Sövegjártó Áron. Huszti Péter így nyilatkozott a készülő előadásról:
– Ebben a kedves olasz kisvárosban játszódó történetben nagyon jó szerepek vannak. Fontos számomra, hogy a színészek szeressék azt, amiben játszanak. Örömet érezni és sugározni, ez elengedhetetlen feltétele egy jó előadásnak. Hajdanán azokon a tüneményes olasz filmeken nőttem fel, amikben Ugo Tognazzi, Vittorio Gassman, Marcello Mastroianni játszották a főszerepet. Talán ezek a filmek is hozzájárultak ahhoz, hogy később a színészi hivatást választottam. Ugyanakkor többször jártam Olaszországban, és mindannyiszor magával ragadott színes, temperamentumos, harsány életvitelük, nyitott, őszinte megnyilvánulásaik. A filmbéli és személyes élményeim hatására vállaltam el ennek a jól megírt darabnak a megrendezését, mely kiválóan adja vissza az olasz életérzést. Pályám során nagyon sok olasz klasszikus és Shakespeare darabban is játszottam. Shakespeare műveinek túlnyomó része is Olaszországban játszódik, nem véletlenül. Ott van például a Makrancos Kata, vagy A velencei kalmár, de hogy a legismertebb drámáját említsem, a Rómeo és Júlia. Az Anconai szerelmesek egy édes, bővérű komédia, ami a szerelem és a boldogság körül forog. Tele van kicsit lökött, szerelmes, kótyagos palikkal és természetesen félreértésekkel, váratlan fordulatokkal. Eddigi sikerei alapján úgy gondolom, a mi közönségünk is szeretettel fogadja majd március 22-én.
– A bemutató napján délelőtt nyilvános főpróbát tartanak. Miért fontos a bemutató előtti találkozás a közönséggel?
– Én szívem szerint két főpróbát is tartanék közönséggel a bemutató előtt, mert a nézők reakciói is „rendezik” az előadást. A játék és a beszéd ritmusát befolyásolják. Bizonyos hangsúlyok áttevődnek az előadásban. Én a főpróbák után mindig komoly megbeszélést tartok a színészekkel, ahol a nézők reakcióiból levont tanulságokat osztom meg velük. Sokszor jutnak eszembe új dolgok a darabbal kapcsolatban, tökéletesítem a színészi munkát és előfordult olyan is, hogy átrendeztem kissé a darabot. Minden változtatás egy célt szolgál, hogy a néző értse a darabot és minket igazoljon, hiszen részese az előadásnak. Volt olyan szerepem, amit háromszázszor játszottam, mégsem untam és nem fásultam bele, mert mindannyiszor másként hatott az előadásra és rám a közönség.
Miután megköszöntem Huszti Péternek a beszélgetést, a következő hasonlat jutott eszembe: az örökzöld olasz slágerekkel fűszerezett Anconai szerelmesek című zenés komédia olyan, mint az olasz spagetti, finom, ínycsiklandozó és könnyen emészthető, de hízlal, mint a nevetés.
Szabó Anikó