Ádámok és Évák Zalaegerszegen

Izgalmas vállalkozásba fogott a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház. Február 7-én került bemutatásra a már több helyen is nagy sikerrel színpadra állított Ádámok és Évák elnevezésű előadás, ami a teátrum és a zalai iskolák közös vállalkozása. A projekt keretében rendhagyó módon állították színre Madách Imre drámai költeményét, Az ember tragédiáját. Minden színt más intézmény diákjai dolgoztak fel, az ifjak mentorok – színművészek, dramaturg, művészeti vezető – segítségével hónapokon át készültek a premierre.

– Az ötletgazda a szolnoki Szigligeti Színház volt, a Balázs Péter igazgató és Kiss József művészeti vezető találmánya nyomán tavaly született előadást volt szerencsém látni. Arra gondoltunk, hogy ez nálunk is megvalósítható – mesélt az előzményről a teátrum művészeti munkatársa, a zalai munkát koordináló Tompagábor Kornél. Hozzátette: Veszprémben, Sopronban és Keszthelyen szintén belevágtak a diákoknak szóló programba.

– Az, hogy melyik iskola, melyik színt állítja majd színpadra, a szeptemberi évadnyitó színházi forgatagban derült ki, méghozzá sorsolással dőlt el. A végső nagyszabású produkció rendkívül érdekes, hiszen minden csapat másként, más ízlés szerint, más koncepció mellett dolgozta fel a jelenetet, amit kapott. Az egyik puritán, a másik látványosabb, van olyan iskola, ahonnan tíz fellépő jött, és van olyan, ahonnan ennek a létszámnak a többszöröse, mert érkezett tánckar is.

A rendhagyó előadásban részt vettek a zalaegerszegi Ady-, Apáczai-, Békeligeti, Mindszenty-iskola fiataljai, továbbá színpadra léptek a Csány-, a Deák-Széchenyi, illetve a Ganz-Munkácsy, a Páterdombi-középiskola, a Kölcsey- és a Zrínyi-gimnázium diákjai is. Nagykanizsát a Piarista iskola diákjai képviselték.

– A program legfontosabb szándéka természetesen az, hogy a fiatalok minél közelebb kerüljenek a színházhoz, foglalkozzanak a magyar drámairodalommal. Ebből a szempontból minden bizonnyal célt érünk, hiszen rengetegen lesznek színpadon – folytatta Tompagábor Kornél. – Ugyanakkor újabb elemmel szerettük volna fűszerezni, még szorosabbra fűzni a Hevesi Sándor Színház és az oktatási intézmények eddig is jó és gyümölcsöző kapcsolatát. Ez a vállalkozás sok kalandot tartogat mind a szereplők, mind pedig a munkájukat segítők számára. Nem mindenki tudja, mi hogyan működik a kulisszák mögött, a jeleneteket pontos paraméterek szerint kell színpadra állítani, hiszen nem mindegy például, hány percesre sikerednek.

A nagyszabású produkciót – 350 ember, diákok és a háttérben segédkezők munkáját – két alkalommal láthatta a közönség. Besenczi Árpád, a teátrum igazgatója köszöntőjében úgy fogalmazott, a program célja az volt, hogy minél több diák kerüljön közel a színházhoz. A sok csillogó tekintet pedig garanciát jelentett a sikerre.

Ferencz András