A tehetség kötelez

Idén is átadják a Talentum-díjat

Gubik Petra színésznő, Benedek Tibor vízilabda szövetségi kapitány és Horváth Gyula, az első magyar műhold projektmenedzsere az idei arcai a Nemzeti Tehetség Programnak. A diákok tehetséggondozását az Oktatási és Fejlesztési Intézet tűzte zászlajára, számos kezdeményezésük mellett adják át majd a Talentum -díjat is művészet, sport és tudomány kategóriákban.

A díj odaítélését öttagú zsűri végzi: a három felkért, prominens személyiség mellett tagja dr. Hoffman Rózsa köznevelésért felelős államtitkár és dr. Kaposi József az Oktatási és Fejlesztési Intézet főigazgatója is.

– A tehetség olyan kincs, amelynek kiaknázása nem csak minden egyes embernek, hanem a közösségnek, a társadalomnak is kötelessége – fejtette ki Hoffman Rózsa. – Nekünk, magyaroknak különösen fontos, hogy ne hagyjunk elkallódni egyetlen tehetséget sem, hiszen általuk fejlődhet, szárnyalhat újra Magyarország. Mindannyian gazdagabbak leszünk tőlük. A tehetség mellé szorgalom és motiváltság is szükséges, aminek fenntartása a pedagógusok feladata.

Image

Hoffman Rózsa és Kaposi József

 A Nemzeti Tehetség Program 2008-ban indult, az országygűlés húsz évre vállalt kötelezettséget a fenntartására. Fontosságát jelzi, hogy a program gondozói az országgyűlésnek tartoznak beszámolási kötelezettséggel a munkájukról. Nem csak a diákokat és a versenyekre való felkészülést, hanem a pedagógusokat is támogatni szeretnék. Március 25-ét Nemzeti Tehetség Nappá nyílvánították. Minden évben kiosztják a Tálentum-díjat, művészet, sport és tudomány kategóriákban – idén is várják a javaslatokat.

Az államtitkár asszony felhívta a figyelmet, hogy kezdeményezés legfontosabb anyagi forrása társadalmi felajánlásokból áll össze, ugyanis a személyi jövedelemadó 1 százaléka odaadható erre a célra. Tavaly, szeptember 10-ig 1 381 200 878 forintot ajánlott fel közel 350 000 állampolgár, 50 000-rel többen, mint 2012-ben. Az 1823-as technikai számot kell beírni ehhez a megfelelő helyre.

Image

Bekukkantás a szerves kémia laborba

Az adóforintok jó célt segítenek: tavaly összesen 309 029 diák vett részt olyan versenyen, amely a tehetséggondozást szolgálták. Számos pályázatot hirdetnek meg.

A sajtótájékoztató résztvevői a Nemzeti Tehetség Program céljainak megismeretetése után megtekintették a helyszínt biztosító Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközponjának egyik szerves kémia laboratóriumát is.

Cs. Z.