A színházművészet védelméről

A Magyar Teátrumi Társaság Közleménye

A Magyar Teátrumi Társaság fontosnak tartja, hogy a demokratikus legitimitással rendelkező és politikai felelősséggel tartozó színházfenntartó önkormányzatok megfelelő döntési szabadsággal rendelkezzenek feladataik ellátása során. E megfontolásra tekintettel korábban felléptünk azon szakmapolitikai törekvésekkel szemben, melyek a fenntartók intézményvezető-kiválasztási jogát a törvény eszközeivel korlátozták volna.

A székesfehérvári Vörösmarty Színház és a városi fenntartó között az elmúlt hónapokban kialakult feszültségek, illetve azok kezelésének módja azonban olyan aggályokat vet fel, mely általános érvényű állásfoglalásra késztet bennünket. A művészeti élet szabadsága megsértésének és ezért elfogadhatatlannak tartjuk, hogy bármely fenntartó a művészeti tevékenység tartalma felett engedélyezési, jóváhagyási kontrollt gyakoroljon, megszabja a művészek és más művészeti közreműködők foglalkoztatásának módját, ütemezését, tartalmát. E körben kizárólag a hatályos jogszabályok lehetnek irányadóak. Azt pedig teljes mértékben abszurd és jogsértő gyakorlatnak tartjuk, hogy a város kulturális alpolgármesterének előterjesztésére a művészeti tevékenységet közvetlenül befolyásoló kötelezettségek nem vagy nem a fenntartói elvárásoknak megfelelő teljesítése esetére a fenntartói támogatási előirányzatok zárolását helyezze kilátásba.

A Magyar Teátrumi Társaság a fentiekről való értesülését követően haladéktalanul L. Simon László úrhoz, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnökéhez fordult annak érdekében, hogy az előadó-művészeti törvény tartalmazzon tételes, a művészeti tevékenységbe való fenntartói beavatkozást tiltó garanciális rendelkezéseket. Az e tárgyú módosítást az egyeztetés során nemcsak a színházszakmai, hanem a fenntartói érdekképviseleti szervezetek is egyhangúan tudomásul vették, támogatták.

Ezt követően megdöbbenéssel értesültünk arról, hogy április 20-án Vasvári Csaba, a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatója és társaságunk alelnöke vezetői megbízatását – annak lejárta előtt több, mint két évvel – visszavonták. E döntésnek sem akkor, sem azóta a fenntartó értelmes és elfogadható magyarázatát nem adta.

A Magyar Teátrumi Társaság alelnöke melletti szolidaritásának kinyilvánítása mellett, továbbá színházművészeti tevékenység szabadságának védelmében az alábbiakat határozza el.

Kezdeményezzük, hogy az előadó-művészeti törvény tervezett módosítása tiltsa a határozott időre szóló vezetői jogviszony rendes felmondással történő megszüntetését.

A székesfehérvári színjátszás hagyományai és a színházszerető fehérvári polgárok iránti megbecsülésünk változatlansága ellenére a Magyar Teátrumi Társaság székhelye a legközelebbi közgyűlésünk napjától nem Székesfehérvár lesz. Az új székhelyünk kiválasztása során nemcsak a színházi hagyományokat fogjuk vizsgálni, hanem a város vezetésének az előadó-művészet iránti elkötelezettségét és tiszteletét is.

Mindezeken túlmenően a Magyar Teátrumi Társaság 2014. október 31. napjáig Székesfehérváron egyesületi rendezvényt nem tart, illetve itt rendezett eseményen nem képviselteti magát.

 

Székesfehérvár, 2011. május 8.

 

A Mozaik Művészegyesület, úgy is, mint a Magyar Teátrumi Társaság alapító tagja a fentiekre tekintettel bejelenti, hogy az állandó helyszín igényével hagyományosan Székesfehérváron, idén dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke fővédnökségével tartott Mozaik Színészünnepet, továbbá a Pokorni Zoltánnal, Budapest-Hegyvidék polgármesterével közösen alapított Kaszás Attila-díj jótékonysági gáláját a következő évtől kezdődően más, méltó helyszínen tartja.

 

Székesfehérvár, 2011. május 8.

A Magyar Teátrumi Társaság alulírott tagjai:

Agria Nyári Játékok

Beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház

Békés Megyei Jókai Színház

Cervinus Teátrum Szarvas

Cinka Panna Cigány Színház

Debreceni Csokonai Színház

Goldmark Károly Művelődési Központ és Balaton Színház

Kecskeméti Katona József Színház

Klebelsberg Kuno Művelődési Kulturális és Művészeti Központ

Kvártélyház Szabadtéri Színház

Mandala Dalszínház Egyesület

Mozaik Művészegyesület

Pécsi Horvát Színház

Soproni Petőfi Színház

Székesfehérvári Vörösmarty Színház

Szolnoki Szigligeti Színház

Turay Ida Színház

Veszprémi Petőfi Színház

Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház