A régi nyár a Jászai Mari Színházban

Igazi sztárszereposztásban látható A régi nyár című operett a Jászai Mari Színházban. Máriát, a híres színésznőt a magyar operettjátszás állócsillaga, „A Primadonna”, Kalocsai Zsuzsa alakítja.

“Öt évvel ezelőtt keresett meg Peller Károly először egy hasonló szerepre, Szirmai Albert A Tündérlaki lányok című operettjének anya szerepére és akkor arra is boldogan mondtam igent. A régi nyár Máriáját eljátszani azonban összetett feladat, nem egy átlagos primadonna szerep, mert itt nem önzően a saját, hanem a gyermekem, a kislányom boldogságáért kell harcolnom.” – meséli a művésznő.“A primadonnának nőies kisugárzása van, olyasfajta habitusa, amire születni kell, ezt az érzést nem nagyon lehet tanulni. Persze vannak más feltételei is, például klasszikusan képzett hang kell hozzá. Fontos, hogy a megjelenésében elegáns legyen, nem mindegy mit visel. Bár ha jobban belegondolok, igazából a szívem mélyén én szubrett vagyok.” – mondja nevetve.“18 évesen láttam először operettet, a Marica grófnőt és annyira megragadott a hangulata, hogy azt hiszem, nem is tudtam volna elkerülni a sorsomat. Az operett játszás azonban változott az elmúlt években. Mivel az egész élet felgyorsult, alkalmazkodott ehhez. A régi operetteket ma talán nem is tudnánk végigülni.”

Jankovits báró megformálója Virágh József, aki számtalan operett bonvivanjaként volt már Kalocsai Zsuzsa partnere és most A régi nyár apa szerepében mutatkozik be a közönségnek.
„Az elmúlt harminc évben szinte az összes létező operett főszerepet eljátszhattam, sokat éppen Kalocsai Zsuzsával, aki most is a partnerem lesz a színpadon és akinek minden rezdülését ismerem. Azt hiszem, nyugodtan állíthatom, hogy a színpadon már több életnyi történetet megéltünk együtt. Játszottunk kemény küzdelmeket, lángoló szerelmet, mindent. A most alakított bonviván apa szerepét fantasztikus megélni. Kicsit olyan mintha visszanézném, milyen lehettem egykoron fiatal fiúként, hiszen én is apa, nagypapa vagyok már.”

Mimózát, a darab komika szerepét Szulák Andrea, Trafinát pedig Spindler Béla játssza.
„Örülök Mimóza szerepének – meséli Szulák Andrea-, hiszen egy fergeteges komikai jellem. Lubickolhatok benne és azt szeretném, ha a közönség majd velem lubickolna. Ez kapja a fő hangsúlyt a játékomban. Az operett világa annyira nem áll távol tőlem, a legutóbbi premierem is az Operettszínházban volt, Lehár Ferenc Cigányszerelme. Ebben a műfajban énekelhetek – egyébként mást és másképp, mint ahogyan megszokták tőlem – a rendező, Peller Károly pedig maximálisan megadja nekem a lehetőséget, hogy ne csak színésznőként, hanem énekesként is bemutatkozhassak a tatabányai közönségnek. Természetesen ismerem Károlyt már korábbról, nagyon jó vele dolgozni, mert igazi színészbarát rendező. De a többiekkel is jó együtt játszani, mert magasan képzett, vidám színészekkel lehetek színpadon. Ez a társulat igazi minőséget képvisel.”

„Kaposváron éveken keresztül játszottam zenés darabokban, de mintegy tíz éve, a fővárosban, szinte csak prózai szerepben tűnök fel. Nagyon igyekszem, mert az operett rendkívül precíz műfaj, nem lehet pontatlanul játszani. Viszont remek partnerekkel játszhatok, ami segít nekem is. Fantasztikus a szereposztás, amellett hogy művészileg is rendkívüliek a kollégák, emberileg is érdeklődőek.” – meséli Spindler Béla. Beszélt arról is, véleménye szerint az operett műfaja egyértelműen a szórakoztatásról szól, A régi nyár szövegkönyve pedig külön élvezetes. „A szerepemben, Trafinában jól megfigyelhető az élet szeretete, bár a valóságban és a darabban is érzem az izomlázat, a lelkem fiatal és élvezem a játékot. Szeretném, ha a kedvesen linkóci Trafinát megszeretné a közönség.”

A fiatal szerelmespár megformálójaként Ágoston Katit és Juhász Leventét üdvözölhetik a nézők. Az előadást Peller Károly jegyzi rendezőként. “Annak idején pont Tatabányán láttam a darabot Felföldi Anikóval és nemrég a Komáromi Jókai Színházban is megnéztem Nagy-Kálózy Eszterrel a főszerepben. Mindkét előadás nagyon tetszett, és amikor felkértek a rendezésre, biztos voltam benne, hogy olyan operettet választok, melyben Kalocsai Zsuzsa lehet a primadonna. A régi nyár Máriájának nagyon jó színésznőnek kell lennie, Kalocsai Zsuzsa ilyen.” – mesél a kezdetekről a rendező.“A Jászai Mari Színházban nincs külön ének- és tánckar ezért olyan produkcióban gondolkoztam, ami nem feltétlenül grandiózus, nem egy nagyoperett, de mindenképp szórakoztató. Ez az előadás csak annyiban lesz modern, hogy pörgős, jó hangulatú produkciót viszünk színre. Manapság alkalmazkodnunk kell a videoklipek és a reklámok világához, így felgyorsulnak a jelenetek, rövidebbek a prózai részek. Amúgy nem változtatunk semmin, a jelmezek is a 20-as évek világát elevenítik fel. Ebben a régi-új szép mesében természetesen a szerelem győz.” – folytatja a rendező, aki nagyon élvezi az új “szerepkört”, mert mint mondja, a színészek megbíznak benne és nagyon jó hangulatban telnek a próbák.Arra a kérdésre pedig, hogy kinek ajánlja A régi nyarat, így válaszol:„Ha Önnek is régi mániája végighajtani a Stefánián, vagy szívesen jönne ki Óbudára egy jó túrós csuszára, esetleg hétre várna valakit a Nemzetinél, aztán este fél nyolc után már a Horváth kertben randevúzna… és közben könnyes szemmel kérdezné a szerelemtől, „Hol van az a nyár?”… Nos, akkor A régi nyár Önre vár!”

A régi nyár
Operett két részben

Zene: Lajtai Lajos
Írta: Békeffi István
Dalszöveg: Békeffi István és Szenes Iván
Jászai Mari Színház, Népház Tatabánya
Premier 2012. március 24.

Szereposztás

Mária, híres színésznő – Kalocsai Zsuzsa
Mimóza, öltöztetőnő – Szulák Andrea
Zsuzsi, Mária lánya – Ágoston Kati
Trafina, Mária szegény rokona – Spindler Béla
Báró Jankovits János – Virágh József
Miklós, Báró Jankovits fia – Juhász Levente
Kitty , a revűszínház görlje – Trecskó Zsófia
Lulu , a revűszínház görlje – Juhász Diána/Páder Petra
Konferansz – Maróti Attila
Főpincér – Maróti Attila

rendező Peller Károly
díszlettervező Iszlai Zoltán
stylist Böhm Katalin
zenei vezető Mihalics János
karmester Mihalics János
koreográfus Balogh-Barta Viktória
koreográfus asszisztens Réz Adrienn
ügyelő Szilágyi Yvette
súgó Dobos Erika, Deme Zsófia
rendezőasszisztens Széplaky Petra

Tánckar: Bóna Gábor, Gajárszki Márton, Kelemen Krisztián, Király Béla, Molnár Bertalan, Pintér Sándor

Közreműködnek a Tatabányai Kamara Filharmonikus Zenekar tagjai

 

A DARAB SZÜLETÉSÉNEK TÖRTÉNETE

Fedák Sári biztos volt abban, hogy ő játssza majd a főszerepet A régi nyár című operettben, mivel Lajtai Lajos és Békeffi István eredetileg neki írta a darabot. A főszerepet aztán, annak ellenére, hogy túl fiatal volt hozzá (igaz Fedákhoz képest fele annyi gázsiért), mégis Honthy Hanna kapta meg a Budai Színkörben 1928-ban tartott bemutatón. A régi nyár az év operett szenzációja lett, játszott benne még Turay Ida (aki Békeffi felesége volt), Zilahy Irén és Gózon Gyula. A bemutató hatalmas sikert hozott, olyannyira, hogy az előadás őszre bekerült a Városi Színházba, majd Honthy Hannával a főszerepben film is készült belőle. A darabban felcsendülő számtalan fülbemászó melódia időközben sláger lett és rengetegszer feldolgozták, A régi nyár pedig felújítások sorát élte meg, olyan színésznőkkel a főszerepben, mint Törőcsik Mari, Ruttkai Éva (Hol van az a nyár? – partner Latinovits Zoltán, televíziós változat), Felföldi Anikó, Kállay Bori, Nagy Kálózy Eszter, Kerekes Éva.

 

A DARAB TÖRTÉNETE

Mária, a híres színésznő életében Jankovits báró személyében felbukkan a rég nem látott, nagy szerelem, eközben lánya, Zsuzsi hazaérkezik a svájci nevelőintézetből. Mária megpróbálja távol tartani a férfiakat lányától, így akarja elkerülni, hogy hozzá hasonlóan neki is csalódnia kelljen egy férfiban. A primadonna ugyanis sohasem tudta elfelejteni Jankovits bárót, aki egykor elhagyta őt és aki most fiával, Miklóssal tér vissza Mária életébe. Visszahozható-e az a régi nyár? Újrakezdődhet-e egy régen lezárt történet? Egymásra találnak-e a szerelmesek? Talán nem árulunk el nagy titkok azzal, hogy némi bonyodalom után mind a négyen megtalálják boldogságukat, miközben a történet komika – buffo párosa, Mimóza és Trafina is egymásra talál. A kedves történet pedig Lajtai Lajos dallamainak szárnyán repül a Horváth-kerttől Óbudáig, a Nemzetitől a Stefániáig.