A POSzT 2013. évi versenyprogramja – Kaszás Attila Díj

Hat vidéki, négy fővárosi és két határon túli előadás szerepel a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) pénteken hivatalossá vált idei versenyprogramjában. A fesztivál pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Bodrogi Gyula, a nemzet színésze, a POSZT idei díszvendége ismertette a meghívott előadásokat. A hazai és határon túli magyar színházakban 2012. március 1. és 2013. február 28. között bemutatott előadásokat az idei fesztivál válogatói: Solténszky Tibor dramaturg, rendező és Szigethy Gábor író, rendező, színháztörténész tekintette meg.

A válogatókat a megbízó tulajdonosok, szakmai szervezetek részéről semmiféle elvárás vagy kvóta  nem kötötte munkájukban. Az egyetlen szempont az volt, hogy a 6 nagyszínpadi és 6 kamara/stúdió-előadás a házigazda Pécsi Nemzeti Színház játszóhelyein bemutatható legyen.

Image
Bodrogi Gyula

A válogatók túlnyomórészt személyesen, élőben tekintették meg a színházak által nevezett vagy az általuk ígéretesnek gondolt produkciókat (Szigethy Gábor 59 társulat 143 előadását, Solténszky Tibor 67 társulat 131 előadását), de egyeztetési okokból néztek előadásokat videofelvételeken is (Szigethy Gábor 3, Solténszky Tibor 12).

ImageImage
Szigethy Gábor        és             Solténszky Tibor

A válogatók többször is éltek a lehetőséggel, hogy a határokon túli színházakat budapesti vendégjátékaikon szemlézzék, de három alkalommal is „kirándultak” Romániába, erdélyi és partiumi színházak előadásait szemlézni: Szatmárnémeti, Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Kolozsvár, Csíkszereda, Gyergyószentmiklós,nSzékelyudvarhely… Jártak Szlovákiában és Szerbiában is (Révkomárom, Szabadka, Zenta…). A vasúton, ill. négy keréken megtett kilométerek száma 28-30.000 között van mindkettőjüknek…

A 2013. Március 6.-án meghozott döntésük eredményeként az alábbi produkciók kapnak meghívást a XIII. POSzT versenyprogramjába. A listán található valamennyi előadás mindkettejük egyetértésével, támogatásával szerepel ott:

Az előadások abc-sorrendben:

NAGYSZÍNHÁZ:

A félkegyelmű (Dosztojevszkij) – Weöres Sándor Színház, Szombathely
Rendezte: Jeles András

A vágy villamosa (T. Williams) – Miskolci Nemzeti Színház
Rendezte: Kiss Csaba

Bolha a fülbe (G. Feydeau) – Csokonai Színház, Debrecen
Rendezte: Vidnyánszky Attila

III. Richárd (W. Shakespeare) – Komáromi Jókai Színház
Rendezte: Martin Huba

Jó embert keresünk (B. Brecht) – Vígszínház, Budapest
Rendezte: Michal Dočekal

Peer Gynt (H. Ibsen) – Örkény István Színház, Budapest
Rendezte: Ascher Tamás

KAMARA- vagy STÚDIÓSZÍNHÁZ:

Amphitryon – (H. von Kleist) Nemzeti Színház, Budapest
Rendezte: Gothár Péter

Bányavakság (Székely Csaba) – Yorick Stúdió és Marosvásárhelyi Nemzeti
Színház Tompa Miklós Társulata
Rendezte: Sebestyén Aba

Picasso kalandjai (Alfredson – Danielson) – Pécsi Nemzeti Színház
Rendezte: Méhes László

Szégyen (Coetzee – Mundruczó K.) – Proton Színház/Trafó, Budapest
Rendezte: Mundruczó Kornél

Színésznők (A. de Angelis) –Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg
Rendezte: Sztarenki Pál

Vaknyugat (M. McDaunagh) –Csíky Gergely Színház, Kaposvár
Rendezte: Bérczes László

A válogatók több, általuk látott kísérleti, egyetemi, fizikai színházi produkció
meghívását készülnek ajánlani a POSzT Off-programjába.

A sajtótájékoztatón Stenczer Béla fesztiváligazgató elmondta: az eddigi mintegy 170 helyett 150 millió forintból tudják az idei rendezvényt megvalósítani. A költségvetés csökkenése elsősorban az off-programokat érinti.

Image
Stenczer Béla

A Kodály Központban megrendezett kiemelt off-programok között Varnus Xaver orgonaművész és Lajkó Félix hegedűművész közös koncertjét, a tajvani Gouguang Opera Company tradicionális kínai operáját és a Vígszínház Pesten Születtem című szcenírozott koncertjét említette. A száz éve született Gobbi Hilda és Weöres Sándor alakját kiállításon idézik fel. Mint a fesztiváligazgató elmondta, a Kaszás Attila-díjat mostantól a POSZT megnyitóján adják át.

Image
Császár Angela és Sándor L. István

A jövő évi fesztivál válogatója Sándor L. István kritikus és Császár Angela színművész lesz.

Forrás: MTI, Magyar Teátrumi Társaság
Fotó: Csicsely Zoltán


 

Vasvári Csaba: több félébb lett a POSZT

Az idei az első év, amikor a Magyar Teátrumi Társaság szervesen részt vesz az országos színházi találkozó, a POSZT szervezésében. A tapasztalatokról és a tervekről Vasvári Csaba alelnököt kérdeztük, aki abba is beavatott, hogy ebben az évben a pécsi fesztiválon adják majd át a Kaszás Attila-díjat.

Image
Vasvári Csaba
(Fotó: A-team)

– Tavaly, a csatlakozásunkkor már készen volt a versenyprogram, az idei válogatók kiválasztásában, felkérésében azonban már szerephez jutottunk. A Magyar Színházi Társasággal közös szervezés ebben az évben az OFF-programok összeállításában is meg fog mutatkozni, hiszen Máté Péter munkáját Szász Zsolt fogja segíteni. Ugyancsak teljes egyetértés mutatkozik közöttünk a jövő évi két válogató, Császár Angela és Sándor L. István felkérésben.
– Lesz-e idén is Teátrum-sátor a pécsi Széchenyi téren?
– Erről még nem döntöttünk, tavaly ennek leginkább az volt az oka, hogy utolsó pillanatban, már leszervezett fesztiválprogramhoz csatlakoztunk – így a saját programjainkat csak egy külső helyszínen tudtuk bemutatni.
– Személy szerint mennyire elégedett, hogy tetszik Önnek a 2013-as versenyprogram?
– Jól sikerült válogatás született erre az évre, olyan színházak is megmutatkozhatnak, amelyek hosszú évek óta nem voltak jelen a fesztiválon. Külön öröm például, hogy egy olyan emblematikus alkotó, mint Jeles András is bekerült a mezőnybe.
– Miért döntöttek úgy, hogy a KaszásAttila-díj átadására Pécsen kerül sor?
– Eddig a Thália Színházban, a vidéki színházak fesztiválján adtuk át az emlékdíjunkat, ám szerencsésebbnek tűnik olyan alkalmat keresni, amikor a teljes színházi szakma, vagyis a budapestiek és a határon túliak is együtt vannak, hiszen a jelölések is az egész Kárpát-medencéből érkeznek. Jelenleg a társulatok delegálják a jelöltjeiket, a neveket április 9-én hozzuk majd nyilvánosságra, ez után szavazhat majd a közönség. Ahogy korábban is hangsúlyoztuk, a Kaszás Attila-díj az egyik legdemokratikusabb színházi elismerés, ugyanis a szakmai felterjesztések alapján a közönség dönt a sorsáról.

Csicsely Zoltán