A művészetek kiegészítik egymást

A plakátművészet, – legalábbis egy részében – akár a színművészet, a vizualitásra épít. Egy sokatmondó színházi plakát már fél siker a darab megkedveltetése és népszerűsítése felé vezető úton. A POSZT idén Pécs főterén, a Széchenyi téren állította ki az évad 91 játszóhelyének közel négyszáz plakátját.

A színházak a posztamenseken abc szerinti névsorban vannak feltüntetve, s ha az ember tüzetesen szeretné a plakátokat végignézni bizony egy órába is beletelik, míg a végükre ér. Megtalálható közöttük sokféle stílus, van amelyik fotórealisztikus megjelenítéssel, van, amelyik újszerű tipográfia alkalmazásával, van, amelyik szándékosan tervezett fehér foltokkal szeretné felhívni magára a figyelmet. Színes vagy egyszínű, fotóval, vagy grafikával illusztrált, hagyományos stílusú, vagy avantgárd, a célja mindegyiknek ugyanaz: Közvetíteni, átadni, előrevetíteni a nézőnek azt az élményt, amit majd a darab megtekintésekor fog átélni, kedvet csinálni, hogy egy majdan bekövetkező, színpadon megvalósuló varázslat aktív részese lehessen.

Nem elég a ragyogó alapmű, a kitűnő rendezés, az elbűvölő színészi játék. Mindezeket a „kínálatokat” el kell juttatni a siker nélkülözhetetlen részéhez, a nézőhöz. Ebben van oroszlánrésze egy hatásos, „ütős” az érdeklődők figyelmét felkeltő plakátnak.

Reméljük a kiállított több száz plakát nagy része megvalósította ezt az elsődleges célját, emberek ezreinek adott hasznos információkat, csinált kedvet, és vonzott be egy kellemes, vagy elgondolkodtatóan lélekemelő színházi élmény megtekintéséhez.

Tölgyesi Tibor