A mai kor Noéja

Az egész egy ártatlan csipsz vásárlással kezdődött. Ebből is látszik milyen fontos, hogy csak egészséges élelmiszereket vásároljunk, mert ha valaki gyanútlanul a kosarába helyez egy adag rágcsálnivalót, talán még nem is sejti, hogy ezzel milyen lavinát fog elindítani az egész társadalomban. Erről írtak darabot a mai orosz dráma sztárszerzői a Presznyakov testvérek, Oleg és Vlagyimir, amit a Tháia Színház mutatott be. Hétköznapi módon indul a darab, hogy aztán a végén olyan filozófiai mélységekbe torkoljon, ami képes hosszan elgondolkodtatni a nézőt.

Elsőre kicsit visszadöbbenthet minket az a tény, hogy az előadás egy felvonásos, és két órán keresztül tart. De a székek kényelmesek, a darab pedig, végig fordulatos és szórakoztató.

A mai társadalomról látunk egy keresztmetszetet, jelenetek gyors egymásutánjában felvillantva. Jellemző karakterek tűnnek fel, néhány percben ismerhetjük meg gondolkodásmódjukat, céljaikat, félelmeiket és vágyaikat. Bár általában komikusnak hatnak az epizódok cselekményei, igazán nem tudunk tiszta szívből kacagni. Sokkal inkább húzódik fanyar mosolyra a szánk, mint őszinte szívből jövő kacagásra. Azok az arcok, akikkel mindennap találkozunk és sokszor bosszúságot, vagy tehetetlenséget váltanak ki belőlünk, egészen másképpen hatnak a színpadon megjelenítve.

A modern marketing fogások folyamodványa, hogy egy zacskó csipsz megvásárlásával egy sorsjegy boldog tulajdonosává válhat a gyanútlan vásárló. Nem is gondol arra, hogy a végén még neki húzhatják ki a főnyereményt, a csodálatos jachtot. Akinél pedig a jacht van, annak küldetést kell beteljesíteni. Megmenteni az állatok közül legalább kettőt fajtánként, és az emberek közül is néhányat, hogy biztosítva legyen Földünkön az élet folytatása, az esetleges elkövetkező újabb vízözön után is. Könnyű volt azonban a bibliai hajósnak, őt még nem kötötte annyi szabály, és nem akadályozta annyi emberi gáncs, mint korunk hősét. Így aztán kétségessé válik, sikerül-e egyáltalán a világraszóló mentőakció. Más kérdés, ki élje túl az elkövetkező globális katasztrófát. A darab egyik kulcsmondata a kiválogatás folyamán hangzik el: Ha Isten elpusztítja a Földet, mert nincs megelégedve az emberek tetteivel, vajon, ha a vihar elcsitul, és a megmentett emberek előbújnak a jachtból, nem ugyanott fogják-e folytatni, ahol az isteni büntetés előtt abbahagyják? Ha pedig ez történik, szükség van-e egyáltalán egy újabb vízözönre, ami eszerint nem hozhat megtisztulást a Földre?

Helyzetkomikumok a mai életből, és időtől független alapigazságok álcázott kimondásai keverednek nehezen szétválaszthatóan a darabban. Végig élvezetesen, néha megmosolyogva, néha elkomolyodva szemlélheti a néző az előadást. Olyannyira lebilincselően, hogy szinte észre sem lehet venni, hogy két órát töltöttünk el. A filozofikus mondanivaló miatt már érdemes lenne megnézni a darabot. De ehhez jön még a ragyogó színészi játék, ami elhiteti velünk, hogy mi is bármikor részesei lehetünk ennek a jól megírt abszurdnak.

A főszereplők, a megváltó hős, Csuja Imre (Jon), Pokorny Lia (Jon exfelesége) Pap Lujza (Jon mostani felesége) és Szamosi Donáth (Jon fia) azok, akik körül bonyolódnak az események. S akik mindent bonyolulttá tesznek, azok a mai kor jellegzetes foglalkozásainak képviselői közül valók, a rendőr, a biztonsági őr, a hivatalnok, a cégképviselő, a szupermarket dolgozó. A színház stúdiószínpadán adják elő a darabot, így viszonylag kis tér áll rendelkezésre, Ezt a hátrányt elfeledtette, Vereckei Rita ötletes díszlet megoldása, és Bagó Bertalan a helyszínhez igazított ragyogó rendezése.

Tölgyesi Tibor

Fotó: Kállai Tóth Anett