A magyar kultúra napja – programok

Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnusz kéziratát, ennek a jeles dátumnak emléket állítva, 1989 óta ünnepeljük január 22-én A magyar kultúra napját. A Himnusz megzenésítésére 1844-ben került sor pályázat keretében, amelyet Erkel Ferenc, a Nemzeti Színház karmestere nyert meg. A zeneművet 1844. július 2-án mutatták be a Nemzeti Színházban, hivatalos állami ünnepségen pedig 1848. augusztus 20-án csendült fel először.

Több ünnepséget is szerveznek a Vajdaságban a magyar kultúra napja, január 22. alkalmából, a központi rendezvényen pedig átadják a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) díjait.

A magyar kultúra napjának délvidéki központi ünnepségét január 16-án, pénteken Zentán tartják. Ekkor adják át a VMMSZ által alapított elismeréseket, a Magyar Életfa díjat, valamint a szövetség plakettjeit és arany plakettjét. Akkor hirdetik ki a Vajdasági Szép Magyar Könyv 2014 elnevezésű pályázat eredményeit, amelyet a tavalyi évben megjelent, legszebb borítóval rendelkező könyv nyer el.

Az ünnepségen beszédet mond Dudás Károly író, a VMMSZ elnöke, Lovas Ildikó, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács politikusa, valamint a magyar kormány képviseletében Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár.

Az ünnepségen fellép Csizmadia Anna népdalénekes, Lőrinc Tímea színész, Török Noémi népdalénekes, emellett megzenésített verseket énekel a Dilemma formáció, az Újvidéki Színház színészei pedig részleteket adnak elő a többször is díjazott Opera ultima című előadásukból.

Másnap, szombaton rendezik meg a Kárpát-medencei Kulturális Fórum 2015 elnevezésű kerekasztal-beszélgetést, amelynek témája a stratégiai célú, a közösségi művelődés minőségét befolyásoló kárpát-medencei közművelődési kapcsolatépítés. Ez – a szervezők tájékoztatása szerint – “egyszerre jelenti a Nemzeti Művelődési Intézet megyei irodáival való szakmai találkozók megszervezését, a különféle programegyeztetéseket, az amatőr művészeti mozgalmakkal és szervezeteikkel való együttműködést, valamint a konzultációk formáinak megkeresését”. A kerekasztal-beszélgetés célja a Kárpát-medencei magyar kulturális ernyőszervezetek és intézetek 2015-ös közös stratégiai feladatainak megfogalmazása – írta meghívójában a VMMSZ.

A tanácskozás bevezető előadását Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet főigazgatója tartja.

A magyar kultúra napjához kapcsolódóan Magyarkanizsán kobzon, dudán és furulyán játszott népdalokat hallhat a közönség már 16-án, míg a rendezvények többségét 22-én tartják. Topolyán 20. századi vajdasági költők portréiból nyílik kiállítás, emellett a verseikből összeállított műsorral várják az érdeklődőket.

Szabadkán a gyerekszínészekből álló Fabula Rasa készít versekkel, mesékkel, előadásrészletekkel megtűzdelt műsort a magyar kultúra tiszteletére. Mindezek mellett több vajdasági településen is szerveznek felolvasóesteket, előadásokat, táncos és zenés programokat.


Zala megye városaiban gálaműsorokat, irodalmi estet tartanak a magyar kultúra napján, a közművelődési és közgyűjteményi intézmények pedig rendhagyó kiállításon mutatják be tevékenységüket.

Zalaegerszegen a magyar kultúra napján, január 22-én három helyszínen rendeznek programokat: a Kakaó zenekar az Art moziban ad ajándékkoncertet, a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben pedig a Völgyi-Skonda Kortárs Gyűjteményből nyílik kiállítás. A Hevesi Sándor Színházban, az ünnepi gálaesten a Hazajáró című televíziós műsort mutatják be. Az esten fellép a nyárádszeredai Bekecs Táncegyüttes és a Zalai Táncegyüttes, valamint átadják a Kultúra Mecénása Díjat.

A színház előcsarnokában január 23-án Varga György, az MTI/MTVA fotóriportere megnyitja az V. Zalaegerszegi Sajtófotó kiállítást. A tárlaton Katona Tibor, Pezzetta Umberto és Seres Péter képei mellett amatőr fotósok felvételeit is láthatja a közönség.

Nagykanizsán a kulturális intézmények közösen ünneplik a magyar kultúra napját – mondta el Kovácsné Mikola Mária, a Kanizsai Kulturális Központ igazgatója az MTI-nek.

Január 21-én a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Házban művészeti csoportok lépnek fel, a Honvéd Kaszinóban pedig Pál Péter Radnóti-díjas versmondó ad irodalmi estet. Január 22-én a Medgyaszay Házban Ortun Czinki festményeiből nyílik kiállítás, majd a városi vegyeskar és a Rozmaring Táncegyüttes ad ünnepi műsort.

A Halis István Városi Könyvtárban “függőleges” kiállítás nyílik: a könyvtár szolgáltatásairól szóló információkat a plafontól a földig érő, gördíthető tekercseken szemlélhetik meg és olvashatják el az érdeklődök.

A Magyar Plakát Házban mintegy hatvan festményt mutatnak be a Thúry György Múzeum Képzőművészeti Gyűjteményéből. A válogatás közel fele Z. Soós István festőművész alkotása, míg a másik része több mint tíz festőművész munkája. A magyar vidéki táj és élet színei a XX. században című tárlat február végéig lesz látogatható.

A magyar kultúra napjához kapcsolódó rendezvénysorozat január 23-án, a nagykanizsai kórusok hagyományteremtő találkozójával zárul a dél-zalai városban. A fesztiválra a Nagykanizsai Honvéd Kaszinóért Alapítvány a városban és a környező településeken működő valamennyi amatőr együttest – énekkart, kórust, hölgyklubot, dal- és népdalkört – meghívta, hogy meghallgassák és megismerhessék egymást és végül bemutathassanak egy közös produkciót.

Keszthelyen január 22-én adják át a kulturális területen nyújtott kimagasló teljesítményt elismerő Pro Cultura Keszthely elismeréseket a Balaton Színház Simándy termében. A gálaesten Cseh Tamásra emlékeznek Hegyi Norbert és Joós Tamás előadásával.


A már hagyományos ökumenikus istentisztelettel és Kölcsey Ferenc síremlékének megkoszorúzásával ünnepelnek a magyar kultúra napja – január 22. – alkalmából már január 18-án Szatmárcsekén. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei község református templomában megtartandó ünnepség díszvendége idén Törőcsik Mari színművész lesz.

A szervező Kölcsey Társaság honlapján közzétett hivatalos program szerint a délelőtt kezdődő istentiszteleten igét hirdet Bölcskei Gusztáv református és Kiss-Rigó László római katolikus püspök, orgonán Varnus Xavér játszik.

A magyar kultúra napjának alkalmából beszédet mond Törőcsik Mari Kossuth-díjas színművész, a Himnuszt Csikos Sándor Jászai Mari-díjas színművész szavalja el, illetve műsort ad a debreceni Canto Amonico Énekegyüttes. Az eseményen idén is kiosztják a Kölcsey Társaság által alapított emlékplakettet, az elismerést a magyar művésztársadalom azon képviselői kaphatják meg, akik életművükkel nagyban hozzájárultak a hazai és az egyetemes kultúra gazdagításához.

Az ünnepség folytatásaként megkoszorúzzák Kölcsey Ferenc síremlékét a helyi református temetőben.


Szakcsi Lakatos Béla dzsesszzongorista és a cimbalmon játszó Lukács Miklós duóban ad koncertet január 22-én a Budavári Művelődési Házban (Bem6) a magyar kultúra napja alkalmából.

A két művész közös improvizációiból 2005-ben közös lemez jelent meg Check It Out, Igor címmel.

“Ez a zene olyan, mint két egyenrangú partner beszélgetése; mintha két férfi mesélne egymásnak egy hosszú és bonyolult történetet, számtalan érdekes és drámai részlettel, s gyakran humoros fordulatokkal megtűzdelve. Ez a beszélgetés olykor izgatottá válik, olykor fordulatot vesz, és néha megszépíti a másik által mondottakat” – szerepel a BMC által tíz évvel ezelőtt kiadott CD ajánlójában, amelyet Pallai Péter újságíró írt.

Szakcsi Lakatos Béla Kossuth-díjas zongorista és zeneszerző a magyar dzsessz egyik legnagyobb alakja, aki tavaly a Nemzet Művésze díjat is kiérdemelte. 1957-től koncertezik különböző formációkkal és szólóban, 1970-ben tagja volt Pege Aladár kvartettjének, 1972 és 1976 között a Rákfogóban, később a Saturnusban, majd a Hungarian Jazz Quartetben játszott. A dzsesszt a komolyzenével, a népzenével és a cigányzenével ötvözve megteremtette a gipsy-jazzt.

Lukács Miklós saját zenekarai, a Lukács Miklós Trió és a Lukács Miklós Quintet mellett szintén több formáció tagja, jelentős produkciók résztvevője, Szakcsi Lakatos Béla mellett Dresch Mihállyal, Borbély Mihállyal és Balogh Kálmánnal is játszik duóban. A nemzetközi színtér sztárjai közül együtt zenélt Uri Caine-nel, Steve Colmannel, Archie Shepp-pel, Chico Freemannel, Gerard Presencerrel, Herbie Mann-nel, Tony és Roby Lakatossal, Chris Potterrel vagy Charles Lloyddal is.


Emléktáblaavatással, irodalmi estekkel, kiállításokkal, díjátadással ünneplik megye szerte a magyar kultúra napját Hajdú-Biharban.

A magyar kultúra napjához kapcsolódó megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket – hangsúlyozta Jantyik Zsolt, a Debreceni Művelődési Központ (DMK) igazgatója.     Ennek jegyében január 21-én a DMK Belvárosi Galériájában jubileumi tárlat nyílik a 70 éves Makoldi Sándor festőművész alkotásaiból. Szintén 21-én a DMK kismacsi közösségi házában Erkel Ferenc, a magyar opera megteremtője címmel előadással egybekötött zenei délutánt tartanak. Ugyanott január 22-én délelőtt 10-től mese matiné lesz óvodásoknak, 13 órától pedig felolvasó teadélután. 22-én a DMK nagymacsi közösségi házában Ki tud többet? címmel vetélkedőt szerveznek iskolásoknak. 27-én a DMK homokkerti közösségi házában mesés versek – verses mesék címen népi hangszerekkel kísért program részesei lehetnek az érdeklődők.     A Kölcsey Központ Bényi Árpád termében Makovecz Imre életművét reprezentáló tárlat nyílik január 23-án – közölte az MTI-vel Kerekes Sándor sajtóreferens.     Berettyóújfalu immár 16. alkalommal Nagyváraddal közösen ünnepli a magyar kultúra napját – tájékoztatta az MTI-t Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere. Az ünnepség idén is több napig tart, fővédnöke a határ túloldaláról Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, illetve Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja.     Az ünnepségsorozat 17-én szombaton Berettyóújfaluban kezdődik, ahol a járási hivatal első emeleti előcsarnokában Kosztolányi Dezső-emléktáblát avatnak, majd a költő bihari látogatásairól tart előadást Bakó Endre irodalomtörténész. Ezt követően zenés-prózai összeállítás hangzik el Apámmal utazunk címmel a Fráter László teremben.     Január 20-án Bihari Népfőiskola székházában kerekasztal-beszélgetést rendeznek a magyarság műveltségi állapotáról. 23-án a Nadányi Zoltán Művelődési Központ Bihar Vármegye Képgalériájában kiállítás nyílik a Biharkeresztesi Nemzetközi Művésztelep anyagából. Este pedig Hajnali részegség címmel Csíkos Sándor érdemes művész összeállításában irodalmi est lesz, melyen közreműködik Kóti Árpád, a nemzet színésze és a Négypatkó együttes.     Nagyváradon január 20-án kezdődnek az események a Lórántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központban, ahol Kordics Imre Nagyvárad fontosabb utcái 1940-1944 című könyvét mutatják be. Másnap a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum dísztermében rendeznek irodalmi műsort.     Január 22-én a Szigligeti Színházban Rácz Róbert kormánymegbízott mond köszöntőt, majd a Magyar Kultúra, illetve a Jakobovits-díjakat adja át az RMDSZ Bihar megyei szervezete. Ezt követően Molnár Ferenc Liliom című darabját adja elő a Szigligeti társulata.     Hajdúböszörményben január 21-én 15 órától a Bocskai István Gimnáziumban Vidék a történetírásban címmel előadást hallgathatnak meg az érdeklődők. Kiss Attila polgármester közölte: délután a Maghy Zoltán Művészházban Burai István festő- és grafikusművész tárlata nyílik meg. 22-én a Sillye Gábor Művelődési Központban Hajdú őseink címmel előadást tart Kardos László néptánc-tánctörténetkutató, köreműködik Bárdosi Ildikó népdalénekes és a Bocskai Néptáncegyüttes.     Derecskén a XI. Város Bálján, január 17-én adják át a Kultúra Mecénása díjat – közölte Bakó István polgármester. A magyar kultúra napján pedig kiállítás nyílik a Munkácsy-díjas Hézső Ferenc festőművész alkotásaiból, illetve eredményt hirdetnek A derecskeiek legkedvesebb magyar verse címmel meghirdetett pályázatról. Utóbbi programban közreműködik Meleg Vilmos nagyváradi színművész.


Változatos programok Szegeden és Hódmezővásárhelyen

Változatos programokkal – hangversenyekkel, kiállításokkal, színházi produkciókkal, irodalmi estekkel, művészeti díjakkal – ünnepelnek egy héten át a magyar kultúra napja alkalmából Szegeden és Hódmezővásárhelyen – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

A csongrádi megyeszékhelyen a programok sora a König Szalonzenekar újévi koncertjével indul szombaton a Petőfi-telepi Művelődési Házban. Másnap fölavatják a vészkorszak idején fiatalon mártírhalált – többek között Petőfi Sándor János vitézét a munkaszolgálat alatt héber nyelvre átültető – Birnfeld Sámuel emléktábláját.

Az ünnephez kapcsolódva több kiállítás is nyílik Szegeden: Csiky László szobraiból és Tonio karikatúráiból rendeznek tárlatot a Szent-Györgyi Albert Agórában, Sonkodi Rita festőművész a Nyugat irodalmi folyóirat ihlette képeit a Kőrösy József Szakképző Iskola galériájában láthatják az érdeklődők, fotográfiáival bemutatkozik Wilheim Laura egyetemi hallgató, a Somogyi-könyvtárban a város múltjával ismerkedhetnek a látogatók régi képeslapok segítségével, a Fekete házban pedig a múzeum fotótárából válogatott képeket állítanak ki a Széchenyi térről.

Január 21-én adják át a város művészeti elismeréseit: a Szeged kultúrájáért díjakat és a Kölcsey-érmeket a Móra-múzeumban.

Ünnepi hangversenyt adnak a Király-König Péter Zeneiskolában, fellép a több mint ötven éve alakult Molnár Dixieland, a rendezvénysorozatot pedig az ifjú dorozsmai tehetségek újévi koncertje zárja január 24-én.

Hódmezővásárhelyen vasárnap a kétszeres Kossuth-díjas színész nevét viselő művelődési központban adják át a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjakat. Ezt követően emlékesttel tisztelegnek a tíz esztendeje elhunyt színész előtt.

Másnap Németh László Városi Könyvtárban rendeznek zenés irodalmi összeállítást, január 21-én pedig a Vásárhelyi Esték évadnyitó rendezvényeként Kárász József író életművét bemutató kiállítás nyílik ugyanitt.

Január 22-én Gyüdi Sándor karnagy tart rendhagyó zeneórát a Himnuszról az Emlékpontban, a Tornyai-múzeumban pedig Illúzió és tükröződés címmel gróf Bánffy Miklós életéről és művészi pályájáról nyílik tárlat. Az író, grafikus, díszlet- és kosztümtervező, színpadi rendező, politikus munkásságáról kerekasztal-beszélgetést is rendeznek.

Az Alföldi Galériában január 23-án nyílik Kéri László Tornyai-díjas festőművész Humán gesztusok című tárlata.


150 középiskolás Petőfi-előadása Veszprém megyében

Veszprém, 2015. január 14., szerda (MTI) – Veszprém megyében irodalmi esttel, színházi előadással, operettel készülnek a magyar kultúra napjára. A Petőfi Színházban 150 középiskolás emlékezik a teátrum névadójára a kultúra ünnepén Kéri Kitty rendezésében.

A zene, az irodalom, a színház,- és képzőművészet is szerepel a veszprémi palettán a magyar kultúra napja jegyében – fogalmazott Perlaki Claudia, a városháza kulturális csoportvezetője.     Hozzátette: már jövő kedden kezdetét veszi a megyeszékhelyen az ünneplés, melynek keretében a Hangvilla nevű belvárosi rendezvényközpontban fellép Tompos Kátya, valamint a Dumaszínház tagjai. Lackfi János és Gryllus Dániel felnőtteknek szóló, zenés irodalmi műsorát hallgathatják meg az érdeklődők a megyei könyvtárban, a művelődési központban pedig a Kávészünet együttes áll színpadra.     A Laczkó Dezső Múzeumban Gáspár György Ferenczy Noémi-díjas üvegművész január 22-én mutatja be legújabb alkotását, a White Hole II. címet viselő üvegszobrot – tájékoztatott Szaksz Balázs, a múzeum marketingosztályának vezetője.     A Veszprémi Petőfi Színház az elmúlt évekhez hasonlóan átengedi a színpadot a diákoknak a kultúra ünnepén, Petőfi Sándor élete és művei állnak az előadás középpontjában, melyet január 31-én tekintetnek meg a nézők – mondta Varga Róbert, a teátrum sajtóreferense, hozzátéve, hogy hét Veszprém megyei középiskola 150 diákja áll a színpadra Kéri Kitty rendezésében.     Balatonfüreden, január 22-én Haumann Péter színművész zenés irodalmi összeállítását láthatja a közönség az Anna Grand Hotel dísztermében, és ekkor adják át a Balatonfüred Város Kultúrájáért kitüntetéseket. Varró Dániel költő közönségtalálkozóján vehetnek részt az érdeklődők a Vaszary Galériában, valamint az Ágacska című színházi előadást nézhetik meg a Hadart Művészeti Társulás produkciójaként január 23-án, az Anna Grand Hotelben – közölte Cserép László művelődési osztályvezető.     Eperjes Károly színművész önálló estje január 23-án lesz a sümegi művelődési központban, másnap pedig ugyanitt a Budapesti Bulvárszínház mutatja be a Marica grófnő című nagyoperettet – közölte a művelődési központ igazgatója.


Győrben egy héten keresztül ünnepelnek, Sopronban színházi előadásokat tartanak, Mosonmagyaróváron kitüntetést adnak át a magyar kultúra napja alkalmából.

A győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum kommunikációs munkatársa az MTI-nek elmondta, hogy a megyeszékhely kulturális intézményeivel közösen rendezik a Magyar kultúra hete című programsorozatot január 19. és 25. között, a város több helyszínén. Január 19-én az Import Impró Egyesület Liliom című előadását mutatja be a Rómer-teremben, ahol az érdeklődők ki is próbálhatják magukat egy-egy improvizációban.

Méhes Zsuzsa hozzátette: három időszaki kiállítást nyitnak meg egy hét alatt, köztük másnap ugyanott a Demerung Fotósuli tárlatát, ahol győri fiatalok mutatkoznak be fotóikkal.

Tértörténetek címmel január 23-án Ekler Dezső építész munkáiból nyílik kiállítás az Esterházy-palotában. Ekler Dezső Makovecz Imre tanítványa volt. A kiállításon makettekkel, filmrészletekkel, fotókkal és tervrajzokkal mutatják be a jelenleg a győri Széchenyi István Egyetemen dolgozó építész életművét, köztük a Nagykállói Népművészeti Tábort, vagy a tokaji Disznókő Borászat épületeit.

A megye templomépítészetéről szóló időszaki kiállítás január 24-én nyílik a Magyar Ispitában. A tárlat az 1897 és 2014 között épített templomok építészeti megoldásait mutatja be.

A Pinnyédi Művelődési Házban Karinthy Frigyes derűje és bölcsessége címmel az író életéről és munkáiról, a Bezerédj-kastélyban pedig a Győri Egyházmegye által életre hívott Apor-év alkalmából boldog Apor Vilmos vértanú püspökről tartanak előadást.

Az Esterházy-palotában Mindennek vége! címmel Andrássy Ilona grófnőnek az első világháború ideje alatt írt naplójából készült könyvét mutatják be – mondta Grászli Bernadett, a múzeum igazgatója.

A kiállítások és előadások mellett a kisebbeknek játszóházat, emellett olyan foglalkozást is tartanak, ahol a magyar népmesék motívumait, állandó szereplőit mutatják be. A Vaskakas Bábszínház Irgum burgum címmel macibált rendez és bemutatja a Hapcikirály című előadást, amelyet Lázár Ervin meséje nyomán Tasnádi István írt.

Zenei produkciókkal is készültek, január 22-én Lajkó Félix ad Maraton címmel koncertet a Zsinagógában, míg a Richter Teremben a Győri Filharmonikus zenekar lép fel Dolhai Attila énekes közreműködésével január 23-án.

A Soproni Petőfi Színház felolvasószínházi produkcióval csatlakozott a magyar kultúra napjához. A teátrum igazgatója elmondta, hogy a január 21-től induló színházi klub egy új kezdeményezés. A havonta jelentkező programmal még szorosabbá szeretnék fűzni a kapcsolatot a közönséggel.

Pataki András kifejtette, hogy a háromórás program ideje alatt a színház büféjében mélyebb gondolatokat hordozó, az élet kérdéseit szerteágazóan és színesen vizsgáló zenés előadásokat tartanak, kötetlen formában. Az első ilyen alkalmon Csokonai Vitéz Mihály Cultura című művét mutatják be Pápai László rendezésében, emellett január 23-án a Komáromi Jókai Színház Székely János Caligula helytartója című drámáját tűzi műsorra a színház, szintén a magyar kultúra napja alkalmából.

Mosonmagyaróváron január 22-én a Fehér Ló Közösségi Házban tartják a kultúra napi ünnepséget, ahol átadják a Mosonmagyaróvár Város Kultúrájáért-díjat – tájékoztatta az MTI-t Vizsy-Gombosi Lilla, polgármesteri titkárságvezető.


Díjátadó gálával ünneplik a magyar kultúra napját január 22-én Szombathelyen a Bartók Teremben.

Az ünnepségen a kultúra területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó szakembereknek nyújtanak át díjakat, a gálán az idén is a Savaria Szimfonikus Zenekar lép fel. A műsorban magyar zeneszerzők, Liszt Ferenc, Kodály Zoltán, Dohnányi Ernő és Erkel Ferenc műveiből csendülnek fel részletek, a zenekart Madaras Gergely vezényli.

Kőszegen ugyanezen a napon a Jurisics-vár lovagtermében tartanak megemlékezést, az ünnepi műsorban egy kamarazenekar tagjaként fellép Balogh Endre, a Magyar Állami Operaház szólócsellistája, helyi középiskolás diákok pedig magyar verseket mondanak.

Körmenden jövő csütörtökön a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban egész nap műveltségi vetélkedők, képzőművészeti és irodalmi versenyek zajlanak, délben pedig megkoszorúzzák az iskola névadójának szobrát.

Pénteken a sárvári Nádasdy-vár dísztermében hangversenyt ad a Nádasdy-trió a magyar kultúra napja alkalmából, szombaton pedig a vasi megyeszékhelyen átadják a Kiss Gyula Kulturális Egyesület a közösségi tevékenység elismerésére alapított díját.


Koszorúzásokkal, kiállításokkal és ünnepségekkel várják az érdeklődőket a nagyobb Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei települések a magyar kultúra napjának alkalmából.

A megyei önkormányzat ezen a hétvégén tartja a hagyományos kultúra-napi rendezvényeit: az ünnepség szombaton kezdődik a megyeháza Bessenyei-termében, köszöntőt mond Seszták Oszkár közgyűlési elnök, Kozma Péter kormánymegbízott, Danku Csaba, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára, Kasztovszky László, a Kölcsey Társaság titkára, Csoma Zoltán, Szatmárcseke polgármestere, valamint Karádi Zsolt, megyei Prima díjas irodalomtörténész. A résztvevők az esemény után megkoszorúzzák Kölcsey Ferenc szobrát.

A program vasárnap Szatmárcsekén folytatódik, a helyi református templomban délelőtt kezdődő istentiszteleten igét hirdet Bölcskei Gusztáv református és Kiss-Rigó László római katolikus püspök, beszédet mond Törőcsik Mari Kossuth-díjas színművész, majd átadják a Kölcsey-emlékplakettet. Az ünnepségen megkoszorúzzák Kölcsey Ferenc síremlékét a helyi református temetőben.

A nyíregyházi önkormányzat ünnepsége január 22-én délután öt órakor kezdődik a Váci Mihály Kulturális Központban, ahol beszédet mond Kovács Ferenc polgármester, majd átadják a Nyíregyháza Város Művészeti Életéért járó Barzó Endre-díjat. A Kölcsey Ferenc Gimnázium irodalmi összeállítása után a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar ad koncertet.

Az ünnepséget kísérőrendezvénye a négy órától kezdődő Simplicissimus című kiállítás lesz, amely Szepessy Géza grafikusművész műveiből állt össze. Hat órakor a Sóstói Nemzetközi Éremművészeti és Kisplasztikai Alkotótelep gyűjteményéből, valamint a Nemzetközi Fametsző Művésztelep lenyomataiból nyílik kiállítás a kulturális központban.

Kisvárdán január 21-én Ceruza álmok címmel nyílik meg F. Zalezsák Ilona grafikai tárlata a Várday István Városi Könyvtárban, másnap Nyírbátorban a Kerek a csizmám sarka, kereken fordulok rajta címmel Sipos Eszter néptáncpedagógus tárlatát tekinthetik meg az érdeklődők a Kulturális Központban, Tiszavasváriban pedig az önkormányzat szervez ünnepséget a magyar kultúra napjának alkalmából a Találkozások Házában.


Békéscsabán január 22-én adják át a Békéscsaba kultúrájáért kitüntetést, ezen túl a város számos egyéb programmal is készül a magyar kultúra napjának megünneplésére.

Az önkormányzat tájékoztatása szerint a díjat január 22-én este, ünnepi gálaműsor keretében adja át Szarvas Péter polgármester. A Békéscsaba kultúrájáért elnevezésű kitüntetést 1999-ben alapította a megyei jogú város önkormányzata, és azon „kimagasló teljesítményt nyújtó alkotó- és előadóművésznek, vagy alkotó- és előadóművészeti közösségnek” adományozható, “akik/amelyek Békéscsaba kultúrájáért, hazai, illetve nemzetközi elismertségéért maradandót alkotottak”.     A viharsarki város több kiállítással is megünnepli a magyar kultúra napját. E napon nyílik meg az Euro Foto Art Egyesület szervezésében a világban élő román és magyar fotóművészek nemzetközi szalonja a Békés Megyei Könyvtárban Falvak az Európai Unióban címmel. Ugyancsak itt nyílik meg Kocziszky Andrea Gombák című fotótárlata.     Január 22-től április 5-ig lesz látható a Munkácsy Mihály Múzeumban Krym Altynbekov kazah professzor szkíta aranykincseket bemutató kiállítása Emberek aranyban. Szkíta fejedelmi sírok leletei a sztyeppe piramisaiból címmel.     A Békéscsabai Jókai Színházban a magyar kultúra napja alkalmából január 17-én rendezik meg az ünnepi Bárka-estet, amelyen átadják az irodalmi folyóirat 2014. évi Bárka-díjait Ménesi Gábor kritikusnak és Vári Fábián László József Attila-díjas költőnek-írónak – tájékoztatta az MTI-t Ragány Mihály, a teátrum sajtóreferense.


Kiállításokkal, könyvbemutatókkal és koncertekkel teszik emlékezetéssé a magyar kultúra napját Jász-Nagykun-Szolnok megye több településén a közművelődési intézmények.

Szolnokon január 21-én Erdélyen innen – Alföldön túl. A Fekete-Körös völgye a századfordulón címmel nyílik néprajzi kiállítás a város galériájában a helyi Damjanich Múzeum és Néprajzi Múzeum közös szervezésében. A Györffy István néprajztudós által 1910-es gyűjtött anyagot bemutató időszaki tárlatot Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója nyitja meg.     

Karcagon kétnapos programmal készülnek a szervezők a jeles nap méltatására. Január 21-én Örsi Julianna Parasztvilág című könyvét mutatják be a Déryné Kulturális Központban. A hagyományos paraszti társadalom kapcsolatrendszerét elemző kötetet a Túrkevei Kulturális Egyesület adta ki a Nemzeti Kulturális Alap és a Nagykun Hagyományőrző Társulás anyagi támogatásával.

Január 22-én Czupp Pál kunhegyesi fafaragónak, a Nagykunsági Népművészek Egyesülete tagjának időszaki kiállítását nyitja meg Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, országgyűlési képviselő a Györffy István Nagykun Múzeumban. Ugyancsak ezen a napon a Déryné Kulturális Központ dísztermében zenei esttel köszöntik a kultúra ünnepét, a műsorban közreműködnek a Karcagi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolai Tagintézményének tanárai és növendékei.

A Karcaghoz közeli, gyógyvizéről ismert Berekfürdőn január 22-én Hayde Tibor Ervin építész munkáit bemutató kiállítás nyílik a Bod László Művelődési Házban. A megnyitón G.Nagy Illián költő, drámaíró méltatja a tervező munkásságát, a tárlatot Győrfi Lajos és Győrfi Ádám szobrai ékesítik.

Jászberényben január 22-én a Lehel Film-Színházban Nagybányai utakon címmel a Szolnok-Alcsiszigeti Alkotótábor művészeinek alkotásait teszik közszemlére, míg a Déryné Rendezvényházban tartandó ünnepi esten Petőfi Sándor Az apostol című epikai költeményét jelenítik meg.


Ünnepi gálaműsorokkal, kiállításokkal és koncertekkel várják az érdeklődőket a Békés megyei települések a magyar kultúra napja alkalmából. Idén az egyik megyei középiskola ad otthont a második, Együtt szaval a nemzet elnevezésű kezdeményezésnek – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

Idén az orosházi Táncsics Mihály Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumra esett a választás, hogy az Együtt szaval a nemzet kezdeményezés házigazdája legyen.     Január 22-én, öt kontinens valamennyi magyar nyelvű általános és középiskolájának részvételével valósul meg a program, amely idén hagyományteremtő jelleggel a Himnusz első versszakával kezdődik, majd az idei alkalomra választott versként a teljes Szózat elszavalásával folytatódik. A kezdeményezés célja a magyar kultúra népszerűsítése és a magyar közösségek összekapcsolása szerte a világon.     Orosházán egyébként egyhetes rendezvénysorozattal ünneplik a magyar kultúra napját. Január 20-án Dávid László legújabb verseskötetét, a Halkuló dallamokat mutatják be a Justh Zsigmond Városi Könyvtárban. Aznap este ünnepi gálaműsort rendeznek a Petőfi Művelődési Központban.     Szerdán Ruttka Andrea textilművész kiállítása nyílik meg a Művelődési Központ színháztermi előcsarnokában, az eseményen közreműködik Szirtes Edina Mókus. Pénteken a Városi Képtárban Olasz Attila szegedi festőművész kiállítását nyitják meg.     Január 23-án, pénteken Kölcsey Ferenc versmondó- és népdaléneklési versenyt rendeznek. Vasárnap a Szántó Kovács János Területi Múzeumban az I. világháború évfordulója alkalmából Erostyák Zoltán történész megnyitja a Kárpátokban megfújták a trombitát… című kiállítást.     Január 26-án a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület elnöke, Kollega Tarsoly István átadja Az év kutatóhelye díjat az Orosházi Evangélikus Gyülekezeti Levéltár részére.     Mezőberényben a magyar kultúra napján Kálmán Imre Marica grófnő című operettjével ünnepelnek a Művelődési Központban, ahol egy fotókiállítás is megnyílik az Orlai Petrich Soma Kulturális Központ archív képeiből Mezőberényi hétköznapok és ünnepek címmel. Január 29-én Liska András régész ad elő a Múzeumi esték programsorozat keretében.     Békésen a Kecskeméti Gábor Kulturális Központban csütörtök délelőtt a Ládafia című mesés táncjátékot adják elő a Balassi Táncegyüttes tagjai és a Békéscsabai Jókai Színház művészei. Pénteken ünnepi estet rendeznek, ahol fellép a városi színjátszó stúdió és koncertet ad a Pankastic együttes.     Gyulán január 22-én Körmendi Klára zongoraművész ad ingyenes hangversenyt Liszt, Kodály és Bartók műveiből a Városházán.

Szarvason, a Cervinus Teátrumban ünnepi gálaműsort rendeznek január 23-án este.


A magyar kultúra napja alkalmából a Nógrád megyei Szécsénybe érkezik Kölcsey Ferenc Himnusz című versének eredeti kézirata, melyet rendhagyó kiállítás keretén belül állítanak ki a Kubinyi Ferenc Múzeumban.

A Himnusz eredeti példányát, valamint a megzenésített változatot, az Erkel Ferenc által készített eredeti kottát, illetve az Országos Széchényi Könyvtár által rendelkezésre bocsátott, Szécsény történelméhez kapcsolódó eredeti dokumentumokat január 23. és 25. között tekinthetik meg a látogatók – tájékoztatta az MTI-t Stayer László polgármester.

Szécsényben a magyar kultúra napja alkalmából január 24-én a XXIV. versmondó- és népdaléneklő versenyt is megrendezik. A megye egyik legkiemelkedőbb megmérettetésére nemcsak Nógrádból érkeznek versenyzők, hanem a határon túlról, a Vajdaságból, a Felvidékről és Erdélyből is.

Salgótarjánban a várossá válás 93. évfordulója és a magyar kultúra napja alkalmából rendeznek ünnepi programsorozatot 27-én. A Kohász Művelődési Központnál tartott koszorúzási ünnepségen Fekete Zsolt alpolgármester mond emlékező beszédet, közreműködik a Bányász-Kohász Fúvószenekar.

A József Attila Művelődési és Konferencia Központban rendezik a díszünnepséget, itt adják át a városi kitüntető címeket és díjakat. Ünnepi köszöntőt Dóra Ottó polgármester mond, a Zenthe Ferenc Színház és a Nógrád Táncegyüttes a Palóc Madonnák című műsorát mutatja be.

Ünnepi ülést tart ezen a napon a Madách-hagyomány Ápoló Egyesület, a 2014-es Madách-év salgótarjáni történéseit foglalják össze.

A Madách Irodalmi Társaság és a Dornyai Béla Múzeum a Madách Imre levelezése című új kötetet mutatja be a szerkesztők közreműködésével.

Balassagyarmaton Harth Tamás Kultúra képekben – a Palóc Múzeum fotógyűjteményének digitalizálása és közzététele című vetített képes előadására várják az érdeklődőket 22-én a múzeum lapidáriumában.


Koncertekkel, előadásokkal, kiállítással ünneplik a magyar kultúra napját Somogy megyében.

Kaposváron a Takáts Gyula Megyei és Városi Könyvtárban Nemzet és irodalom kérdései a magyar romantikában a Hymnustól A hunok harcáig címmel Kovács Zoltán irodalomtörténész, a Kaposvári Egyetem Társadalom és Kultúratudományi Intézetének igazgatója tart előadást szerdán, az évforduló előestéjén.

Fonyódon a Kulturális Központban csütörtökön magyar zeneszerzők műveit bemutató komolyzenei hangversennyel, Marcaliban a Kulturális Korzóban ugyancsak aznap az elmúlt év kulturális eseményeiről készült fotó- és plakátkiállítással, valamint a Balatonnal kapcsolatos ismeretterjesztő előadással ünneplik a magyar kultúra napját.

Siófokon a Balatoni Regionális Történeti Kutatóintézet könyvtárában csütörtökön az öt évvel ezelőtt elhunyt énekes, Cseh Tamás életművét ismerhetik meg az érdeklődők Hanák Gábornak, a Cseh Tamás Archívum vezetőjének kalauzolásával, a Kálmán Imre Kulturális Központban pedig Mozart, Schubert és Chopin műveiből játszik Érdi Tamás zongoraművész.


Bács-Kiskun megye legtöbb településén változatos programokkal ünneplik a magyar kultúra napját.

Kecskeméten kedden a Népi Iparművészeti Gyűjteményben Tóth Menyhért eddig még be nem mutatott képeiből nyílik kiállítás Miskei Anteus II címmel. A tárlatot Tolnai Ottó költő nyitja meg.

Ugyanott a tárlattal egy időben Czár Jánosnak, a Miskén élő népművészet mesterének paraszti kézműves alkotásaiból nyílik kiállítás.

Szerdán a Kápolna Galériában a huszonöt éve elhunyt Sziveri János költőre emlékező estet rendeznek. Az est vendégei: Benes József festő- és grafikusművész, Beszédes István költő, prózaíró, drámaszerző, műfordító, Géczi János költő, Reményi József Tamás irodalomtörténész, Szőcs Géza költő, valamint Zalán Tibor költő. Az est házigazdája Füzi László, a Forrás főszerkesztője.

Bemutatják Sziveri János Pasztorál című kötetét, amelynek az illusztrációit Benes József készítette. Az esten felidézik az 1989 novemberében Kecskeméten megtartott irodalmi estet, amelynek résztvevői között Sziveri János mellett jelen volt Géczi János, Szőcs Géza és Zalán Tibor is.

Csütörtökön Orosz Istvánnak, kecskeméti születésű képzőművésznek, a Magyar Művészeti Akadémia tagjának Tér-játékok című kiállítását 16 órakor nyitják meg a megyeszékhelyen, a Tudomány és a Technika Házának emeleti galériájában.

Kiskunfélegyházán, csütörtökön a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban a magyar kultúra napja alkalmából Himnuszmondó versenyt tartanak az általános iskolák 7. és 8. osztályos tanulói számára. Este a Móra Ferenc Művelődési Központban ünnepi műsort rendeznek, ahol közreműködnek a Félegyházi Táncszínház, a Széljáró Balladás együttes és a Kiskunfélegyházi Alapfokú Művészeti Iskola tanulói.

Baján a Bácskai Kultúrpalotában a Lyra Együttes Rejtelmek című verses-zenés műsorával köszöntik a jeles napot.

Kiskőrösön csütörtökön a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumban és a városi művelődési központban is irodalmi műsorral köszöntik a kultúra napját.


Bukarestben és Erdélyben egyaránt megünneplik a magyar kultúra napját, amelynek alkalmából, színházi előadások, irodalmi rendezvények, koncertek és díjátadások lesznek.

A Balassi Intézet bukaresti magyar központjában csütörtökön Csörsz Rumen István ad koncertet Az mi keveset írtam, igazat írtam címmel Tinódi Sebestyén énekeiből. A koncerten a közönség ízelítőt kaphat Tinódi költői és tudósítói szerepköreiből, amelyeket az 1554-ben Kolozsvárott megjelent Cronicában foglalt össze. Az előadó az MTA Irodalomtudományi Intézete 18. századi osztályának főmunkatársa, a Musica Historica régizenei együttes művészeti vezetője.

Csíkszeredában a magyar kultúra napja alkalmából köszöntik 70. születésnapja alkalmából Ferenczes István írót és költőt, a kortárs magyar irodalom egyik kiemelkedő alkotóját. Torma Mária előadóművész Krónikás ének című verses pódiumműsorával ünneplik a költőt a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban, az előadáson közreműködik Szűcs Miklós. A rendezvény főszervezője a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi kulturális központja. A két előadó pénteken a gyergyószentmiklósi Művelődési Központban is fellép ugyanezzel a műsorral.

Szintén Csíkszeredában a helyi Csíki Játékszín a Mária főhadnagy című operettet mutatja be.

A Kovászna megyei tanács a magyar kultúra napján adja át a Kovászna Megyei Művelődési Központ által 2013-ban alapított Háromszék Kultúrájáért életműdíjat. Az eseményen fellép a sepsiszentgyörgyi Impro-Víziók 2.2 zenekar, és kiosztják a III. Székelyföldi Grafikai Biennále díjait is. A grafikai szemle szintén a magyar kultúra napja alkalmából nyílik meg.

Marosvásárhelyen 24 órás irodalmi felolvasást tartanak helyi és évfordulós magyar szerzők műveiből, valamint a teljes román irodalom magyarra fordított alkotásaiból. A rendezvényen – amelynek román változatát  január 15-én, a román kultúra napja alkalmából is megtartották – kerekasztal beszélgetések lesznek, amelyeknek meghívottai többek között Kovács András Ferenc és Markó Béla költő, valamint Láng Zsolt író. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház felolvasószínházi est keretében mutatja be Szávai Gézának az Akit átvisznek a hegyen című drámáját, amely erdélyi ősbemutató lesz.

Szatmárnémetiben IX. alkalommal szervezik meg Egycsillagú égbolt címmel A Magyar Kultúra Hete elnevezésű rendezvénysorozatot, amely január 18. és 25. között zajlik. A nagyváradi Szigligeti Színház Molnár Ferenc Liliom című művét tűzte műsorra a magyar kultúra napja alkalmából.


Kiemelten foglalkozik a magyar kultúrával A magyar kultúra napján, csütörtökön a Kossuth Rádió, amelynek 180 perc, Közelről, Határok nélkül és Belépő című műsoraiban is helyet kap kulturális tartalom – közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap az MTI-vel hétfőn.

Reggel a 180 perc műsor visszaemlékezik a Nemzeti Színházban 2014-ben tartott közös ünneplésre, amelyen a nemzeti intézmények vettek részt. A rádió munkatársai élő tudósításban jelentkeznek az Együtt szaval a nemzet című program színhelyéről.

Egy sorsolás nyerteseként 10 órakor Orosházáról csendülhet fel a Himnusz és a Szózat, melyeket ezzel egy időben valamennyi hazai és külhoni magyar nyelvű iskolában is elénekelnek.

A délután Közelről című műsor ezúttal a magyar hagyományokat életben tartó közösségeket, csoportokat mutatja be. A Határok nélkül című műsorban a Magyar Kamaraszínház előadásairól azért lesz szó, mert ez a társulat rendszeresen látogatja a szórványmagyarság településeit, ezzel is segítve a csángókat, a vajdasági magyarokat kultúrájuk és nyelvük megtartásában.

A Belépő című magazinban interjú készül a Balassa- és a Csokonai-díj jutalmazottjaival a díjosztás helyszínén, de a hallgatók megismerkedhetnek a magyar irodalom külföldi terjesztőivel, többek között Roberto Ruspanti olasz műfordítóval is.

Beszámoló hangzik el arról a Bécsben csütörtökön nyíló kiállításról, amelyben a Hagenbund művészcsoport magyar tagjainak hatvan munkája lesz látható, a magazin a magyar kultúráról szóló beszélgetéseket sugároz továbbá a Magyarországon élő, már asszimilálódott, idegen anyanyelvű írókkal, költőkkel, műfordítókkal.


Zelei Miklós színművével, a Zoltán újratemetve című darabbal ünneplik idén a magyar kultúra napját Ungváron: a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház előadását az ünnep előestéjén, szerdán láthatja a közönség.

Zelei Miklós az MTI-nek elmondta, hogy az egykor egységes szlovákiai Nagyszelmenc és ukrajnai Kisszelmenc történetét feldolgozó darabot a szerdai ungvári ünnepi előadást megelőzően kedden Beregszászon játsszák, ahol novemberben láthatta a közönség először a Vidnyánszky Attila rendezte művet.

A szerző, aki az ikerfalu történetét több mint húsz éve kutatja, elmondta: beledolgozta magát a kárpátaljai magyarok mai, oroszos, ukrános, időnként lengyel szavakat is használó köznyelvébe, bele tudott helyezkedni az ott létrejött magyar kultúrába, és át tudta venni az ott élők humorát is.

Mint felidézte, a darab beregszászi bemutatóján elsősorban arra figyelt, hogy a kárpátaljai magyar közönség azt a kultúrát, azt a humort és túlélési rendszert, amelyet tőlük átemelt és megpróbált a darabban megmutatni, visszafogadja-e. “Azt láttam, hogy visszafogadták a történetet, és amit kitaláltam, amit én az ő humoruknak tartok, azt ők is a magukénak tartják” – mondta. Hozzátette, hogy az ungvári előadáson ugyan nem tud részt venni, de a színészek be fognak számolni neki a fogadtatásról.

Ungváron egy nagyobb színházban, a Kárpátaljai Megyei Zenei-Drámai Színházban mutatják be a darabot – emelte ki Zelei Miklós, megjegyezve: tudomása szerint az utóbbi években a magyar kultúra napján ebben a színházban Madách Imre Az ember tragédiája című művét tűzték műsorra. Hosszú idő után most változtatnak ezen a hagyományon, és nagy megtiszteltetés számára, hogy éppen ezzel, a kárpátaljai magyarok történetét bemutató első nagyszínpadi alkotással ünnepelnek Ungváron – hangsúlyozta.

A szerző kiemelte: a Zoltán újratemetve című tragigroteszkben úgy dolgozza fel a kárpátaljai magyarok történetét, hogy metaforikusan a teljes magyar sors benne van, és talán 150 évet is átfog.

A színdarab a szovjet–csehszlovák, majd ugyanitt, de már az ukrán–szlovák határon játszódik Kisszelmencen és Nagyszelmencen, amelyeket a II. világháború végén választottak szét. A darab a világháború végén egy lakodalommal kezdődik, amelyről a vőlegényt a Gulágra viszik, így a pár nem tud egybekelni. Míg a fiú távol van, a menyasszony meghal. A rendszerváltás idején folytatódik a történet: a fiú agglegényként öregszik meg, utolsó kívánsága, hogy egykori menyasszonya mellé temessék a határ másik oldalán, ám ez sem sikerül.

A történet alapja a szerző 2000-ben megjelent, A kettézárt falu című dokumentumregénye. A Zoltán újratemetve című darab azonban nem a könyv adaptációja, a valós történelmi szituációra írt, kitalált történet jelenik meg a színpadon – mondta a szerző.

A budapesti Nemzeti Színház, a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház és a Zsámbéki Színházi Bázis közös produkciójának főszerepeiben Rácz József és Tarpai Viktória látható, a díszlet és a jelmez Alekszandr Belozub munkája.

A darabot eddig két nyáron szabadtéren játszották: 2013 júliusában mutatták be először a Zsámbéki Színházi Bázison, a múlt nyáron pedig a Gyulai Várszínház tűzte műsorra. A produkciót novemberben mutatták be a budapesti Nemzeti Színházban, ahol március 1-jén látható legközelebb.

A szerdai előadás a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség rendezvénysorozatának része. A január 29-ig tartó programok sorában koncertekkel, kiállításokkal és a beregszászi színház Lila ákác című előadásával ünneplik a magyar kultúrát ungvári, beregszászi, nagyszőlősi, munkácsi, bátyúi helyszíneken.


A Magyar Állami Népi Együttes fellépésével, a Múzsa Díj gálájával és kiállítással is tisztelegnek a magyar kultúra előtt Miskolcon és Borsod-Abaúj-Zemplénben is.

Csütörtök este hét órától a Magyar Állami Népi Együttes fellépésével ünneplik a magyar kultúra napját Miskolcon a Művészetek Házában, ahol a Megidézett Kárpátalja, Hágókon innen és túl című produkciót láthatja a közönség. Az ünnepi gálaesten köszöntőt mond Kriza Ákos polgármester. A Magyar Állami Népi Együttes tánckara és zenekara mellett közreműködik Bősze Tamás, Pál Lajos, szólót énekel Herczku Ágnes és Hetényi Milán.

Már hagyománynak számít a város civil kulturális elismerése, a Múzsa Díj gálája is, amelyet a Miskolci Nemzeti Színházban rendeznek meg pénteken. Most a díj történetében először két elismerést ítélt oda a kuratórium: Kabdebó Lóránt professzor, valamint Szegedi Dezső színművész a kitüntetett.

A Miskolci Galériában ilyenkor adják át a Mazsaroff-díjat. A Herman Ottó Múzeum külföldi vándorkiállításának miskolci bemutatója, a Gondolatmenet című tárlat csütörtök esti megnyitója után adják át az elismerést Horváth Kinga grafikusművésznek.

A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi könyvtár is csatlakozik a programsorhoz: csütörtök délután Ablonczy László író, kritikus lesz a vendég.

Szerencsen a Hegyaljai Alkotók Társulata által kiírt Több mint HAT című kötetborító pályázat alkotásaiból nyílik kiállítás a Rákóczi-várban.

Encsen a Kazinczy Ferenc Társaság, az Abaúji Honismereti és Helytörténeti Egyesület, valamint az Encsi Városi Művelődési Központ és Könyvtár szervez szerdán könyvbemutatót.

A Sátoraljaújhelyhez tartozó Széphalomban pedig díszünnepséget tartanak, ünnepi beszédet mond Halász János országgyűlési képviselő, a Magyar Művészeti Akadémia felügyelő testületének elnöke.


Kiállításokkal, komoly- és könnyűzenei koncertekkel, színházi előadásokkal, versmondó versenyekkel, botanikus kerti sétával és egyéb színes programokkal várják az érdeklődőket a magyar kultúra napján Pest megyében.

Százhalombattán már a hétvégén elkezdődtek a rendezvények a Matrica múzeumban és a Barátság Művelődési Központban. Kedden Radnóti Miklós életéről és költészetéről szóló versszínházi monodrámát mutatnak be a városi könyvtárban, csütörtökön pedig, a magyar kultúra napján Himnusz-szavalóversenyen mérhetik össze előadói képességeiket a felső tagozatos és a középiskolás diákok. A legjobb versmondó az esti díszelőadáson is felléphet. Pénteken nyílik meg a SZAK Stúdió és a Benta Art Regionális Művészeti Egyesület kiállítása, és ekkor adják át a százhalombattai Ifjúsági Műhely verselő és szókincsbővítő klubja irodalmi pályázatának díjait is.

Vácrátóton a Nemzeti Botanikus Kertben különleges sétára várják a magyar kultúra napján, csütörtökön a látogatókat: a kertben forgatott filmeket idézik meg A Pál utcai fiúktól az Abigélen keresztül a Zenélő malomig, amelynek egyik helyszíne, a felújított vízimalom ma a kert egyik látványossága. De itt forgatták a Halálos tavasz, az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, az Egri csillagok, a Palacsintás király, a Psyché és a Csontváry egyes jeleneteit is. A modern botanikai élőgyűjtemény egyben kertművészeti műemlék is, építményeivel, történeti kertstílusával egységben műemléki védettséget élvez. A séta során felidézik a kert 200 éves történetének legfontosabb pillanatait, meghatározó alakjait is.

Budakeszin január 22-én este Orgoványi Anikó festőművész-költő Himnusz című olajfestmény-sorozata mutatkozik be a nagyközönség előtt az Erkel Ferenc Művelődési Központban. Az úgynevezett mandala stílusban készült sorozat tíz táblaképből áll, a záró kép Erkel Ferenc Himnusz-kottájának egy részletét ábrázolja. A kiállítás február 13-áig látható Budakeszin.

A biatorbágyi faluházban a magyar kultúra napja alkalmából rendezett pénteki ünnepségen a Vujicsics együttes lép fel. A koncert közben Papp Norbert grafikusművész muzsika ihlette homokanimációs alkotásaiban gyönyörködhetnek a látogatók.

A vecsési Bálint Ágnes Kulturális Központban csütörtökön Dés László és a Contemporary Gregorian lép fel, a középkor, a reneszánsz és a 21. század zenéjének “egyvelegével”, míg Ócsán a helyi szabadidőközpontban a magyar kultúra napján nyitják meg a XI. Ócsai Nemzetközi Képzőművészeti Tábor téli tárlatát.

Érd önkormányzata a magyar kultúra napján a helyi művelődési központban díszünnepséget rendez, melyen Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke is köszöntőt mond, majd irodalmi díjakat adnak át, illetve kihirdetik az Így írok én című irodalmi pályázat eredményét.

Tápiószelén vasárnap este tartanak megemlékezést: a Simonffy Kálmán Művelődési Házban Tolnay Klári 1930 című színpadi játékát adják elő ismert művészek. Pozsgai Zsolt színdarabja a feledhetetlen színésznő életét, színészi pályáját mintegy időutazásként állítja a nézők elé.

Gödöllőn csütörtök este a Művészetek Háza színháztermében adják át a városi önkormányzat Gödöllő Kultúrájáért Díját, amelyet ezúttal a Gödöllői Fiatal Művészek Egyesületének művészeti vezetője és a Levendula Galéria érdemelt ki.


Változatos programok – előadói estek, színi előadás, kiállítások – várják az érdeklődőket a magyar kultúra napja alkalmából Fejér megye több településén.

Székesfehérváron szerdán az Öreghegyi Közösségi Házban egész estés programot rendeznek: előbb Faragó Laura énekművész előadói estjére kerül sor, majd Miklós János keramikusművész alkotásaiból nyílik kiállítás. Csütörtökön a Szent István Király Múzeum Csók István Képtárában Himnuszaink himnusza és a Vanitatum vanitas címmel Kölcsey két versét mutatja be tágabb összefüggésben Reisinger János irodalomtörténész.

Bicskén a Petőfi Művelődési Központban Bicske rejtett kincsei címmel tartanak magyar kultúra napi programot. A szerdai rendezvényen fotókiállítás, filmbemutató és képeslap-kiállítás is nyílik.

Móron szerdán az Erzsébet téri Művelődési Házban ad önálló zenés estet Udvaros Dorottya. Az előadóművész és az est rendezője, Vörös Róbert kortárs magyar íróknak és zeneszerzőknek tette fel a kérdést: Mi az, amit egy férfi soha nem mondana el egy nőnek? Az előadást zongorán kíséri Darvas Kristóf.

Gárdonyban csütörtökön a Nemzedékek Házában Ferenc Jóska fújatja a trombitát címmel a Kákics zenekar népzenei visszatekintést ad az I. világháborúra. A katonadalok mellett a zenekar tagjai korabeli feljegyzésekből, levelekből olvasnak fel, miközben a város I. világháborús képanyagát vetítik.

Martonvásáron pénteken a Brunszvik-Beethoven Kulturális Központ színpadán Csáky Pál Hit és hűség– történelmi visszapillantás 1889-1989 című színpadi játékát mutatják be. A háromszereplős darabot Boráros Imre Kossuth-díjas színművész vitte színre. Rajta kívül Petrécs Anna és Tarics Péter szerepel a színműben.


 

A magyar kultúra napja – programok

A magyar kultúra napját hivatalosan 1989. óta ünnepeljük január 22-én. A kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.

Hagyományteremtő szándékkal január 22-én, szerdán a magyar kultúra napján a nemzeti intézmények együtt ünnepelnek a Nemzeti Színházban.

A gálán a Csokonai Nemzeti Színház, a Szegedi Nemzeti Színház, a Honvéd Művész Együttes, a Győri Balett, a Magyar Állami Népi Együttes, a Pécsi Balett, a Budapesti Operettszínház, a Magyar Nemzeti Balett, a Magyar Cirkusz és Varieté, a Magyar Állami Operaház, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Cantate vegyes kara és a Nemzeti Színház produkcióit láthatják majd – olvasható a teátrum honlapján.
Mint írják, a gála érdekessége, hogy a fellépők nemcsak saját produkcióikkal érkeznek, hanem egymás előadásában is részt vesznek, így a Debreceni Csokonai Színház kórusát a Szegedi Szimfonikusok kísérik majd. Dukay Barnabás Monódia tenor hangra János evangéliumának szövegére című művéhez kifejezetten erre az alkalomra készített koreográfiát Vincze Balázs, a Pécsi Balett igazgatója.
Az ünnepi gálára korlátozott számban jegyet vásárolhatnak az érdeklődők – áll a teátrum honlapján.
A Nemzeti Színházban a nagyszínpadi gála mellett a magyar kultúra napján a Kaszás Attila Teremben a Vidnyánszky Attila rendezte Tudod, hogy nincs bocsánat című produkció látható: Földes László Hobo József Attila verseit adja elő.

Székesfehérváron az Öreghegyi Közösségi Házban kedden Hűvösvölgyi Ildikó Reményik Sándor verseiből ad elő, majd Lukácsy József nyitja meg Páll Lajos festőművész emlékkiállítását.
A székesfehérvári Vörösmarty Színház idén Nagyváraddal közösen ünnepeli a magyar kultúra napját. Január 22-én Nagyvárad, a kétlelkű város, avagy Ady Endre elveszett illúziói címmel tartanak beszélgetést a színház Cyrano Kávézójában. A meghívottak között van Tóth István, a nagyváradi Ady-múzeum igazgatója, Derzsi Ákos, a nagyváradi Europrint kiadó és nyomdavállalat igazgatója és Sorbán Attila író, költő, a Nagyváradi Szigligeti Színház művészeti projektek, szervezés és marketing igazgatója, a Szamizdat kortárs művészeti folyóirat főszerkesztője.
Dunaújvárosban szerdán a Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házban a Quintia együttes ad koncertet. A program keretében adják át a város kulturális elismerését, a Pro Cultura Intercisae díjat.
Bicskén a Petőfi Művelődési Központban a magyar kultúra napján Hantosné Lovászi Erika művésztanár kiállítását nyitják meg, míg Móron az Erzsébet téri Művelődési Házban Cseh Tamás emlékestet rendeznek a Vodku fiai közreműködésével.
Gárdonyban a Nemzedékek Házában január 22-én a Fészek Színház a Gabriella tizennégyszer című drámát adja elő. Január 26-án pedig Richard Wagner és magyar barátai címmel Felvégi Béla tart megemlékezést Sőrés Ildikó (zongora), valamint az Alborada Vegyeskar közreműködésével.
Csütörtökön a bodajki református templomban az Antológia, 1938-2013 című verseskötetet mutatja be Bakonyi István, Bobory Zoltán és Kovács Imre Attila.
Csákváron január 25-én a szanatórium kultúrtermében a Paulini Béla Színtársulat előadásában Illyés Gyula Tűvétevők című parasztkomédiáját lehet megtekinteni.

Pécsen szerdán a Pécsi Nemzeti Színházban (PNSZ) Molnár Ferenc Doktor úr című klasszikus színművének előadását tartják, a Kodály Központban pedig ezen a napon magyar remekműveket, Kosztolányi Dezső, Radnóti Miklós, Weöres Sándor, Nagy László és mások mellett Buda Ferenc verseit hallhatja a közönség.
Az eseményen közreműködik Érdi Tamás zongoraművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Mecsek Kórus, Gulyás Dénes operaénekes, Márta István zeneszerző, a PNSZ és a Pécsi Balett több művésze, Sólyom Katalin, Uhrik Dóra, Stenczer Béla és Mikola Gergő.
Pécs vezetése és a fellépők este fél tízre a Széchenyi térre várják a lakosságot, hogy gyertyaláng mellett együtt, bensőséges hangulatot teremtve szavalják el a 191 évvel ezelőtt született Himnuszt.
Komlón szerdán délután öt órától a színház és hangversenyteremben a Súgólyuk Színház Határtalan hazaszeretet zenés összeállításával, Mohácson egy nappal korábban a Mohácsi Jenő Könyvtárban irodalmi esttel ünnepelnek.

Tizenegy Veszprém megyei középiskola százhetven diákja lép fel január 25-én a Veszprémi Petőfi Színházban az Ádámok és Évák Ünnepe – Gergők és Vicuskák iskolaszínházi programban a magyar kultúra napja alkalmából.

Az idén Gergők és Vicuskák címmel meghirdetett programban magyar írók, költők regényeiben, novelláiban, verseiben szereplő szerelmi történetekből játszanak el jeleneteket a fiatalok – jelentette be a teátrum sajtótájékoztatón hétfőn Veszprémben.
Tavaly az Emberek az embertelenségben címet viselő előadásban a mintegy 150 diák a XX. század első felének veszprémi és megyei vonatkozású történeteit idézte fel megrázó erővel – idézte fel Kéri Kitty dramaturg, rendező a sajtótájékoztatón.
Ehhez képest az igazi, naiv szerelem ábrázolása nagyon nehéz feladatnak bizonyult. El kell gondolkoznunk mindannyiunknak, hogy miért beszélünk nehezen a szerelem szépségéről – vélekedett Kéri Kitty.
A január 25-én bemutatandó előadás két síkon mozog: a balatonfüredi Lóczy Gimnázium az Egri csillagok szerelmi szálával készült, ezzel kezdődik a darab. A szerelmi történetet snittekre szedték szét, s ezekbe fonták bele a többi iskola produkcióját – ismertette Kéri Kitty.
A kétrészes darab egy modern, izgalmas, pergő előadás lesz; a díszlet nem statikus, monumentális lesz, hanem nagyobb szabadságot biztosító üres tér, s a fellépőket vetítéssel, mozgófilmmel, zenei bejátszásokkal segítik a mondanivaló megjelenítésében – magyarázta a rendező. Hangsúlyozta: a színjátszó köröknek nemcsak kultúraközvetítő szerepe van, hanem segít a fiataloknak abban, hogy önbizalmat, magabiztos megnyilvánulási képességet szerezzenek, amire a mai, kommunikatív világban nagy szükségük van.
A programban részt vesznek veszprémi, várpalotai és balatonfüredi iskolák, mindegyik csoportnak 10-15 perces fellépése van az előadásban. A Petőfi Színház színészei (Halas Adelaida, Módri Györgyi, Csarnóy Zsuzsanna, Máté P. Gábor, Keresztes Gábor, Szeles József) szakmai segítséget nyújtanak az iskolák csoportjainak az előadás létrehozásához.
Májusban az általános iskolások számára is hirdetnek hasonló programot, az ebből születő előadást gyermeknap környékén mutatja be a színház.

Kiállításokkal, rendhagyó irodalomórával, színházi bemutatóval, vetélkedővel ünneplik a magyar kultúra napját Bács-Kiskun megyében.

A Kecskeméti Ifjúsági Otthonban hétfőn elkezdődik a megemlékezés, az intézményben a magyar Irodalomtörténeti Társaság helyi csoportjával közösen rendhagyó irodalom- és művészettörténeti órát tartanak Kölcsey Ferenc földjén, Szatmárban címmel. Ezután Magyarhon – Erdélyország – Külhon címmel felolvasóverseny kezdődik Kölcsey Ferenc és más reformkori írók műveiből.
Szerdán zenés irodalmi estet rendeznek a Kodály Iskolában, ahol átadják a Kecskeméti Tehetségsegítő Tanács díjait is.
A Katona József Könyvtárban Édes hazám, édes anyanyelvem címmel gyerekeknek rendeznek játékos vetélkedőt.
A Katona József Színház Kelemen László Színpadán a Nyugat női című darabot mutatják be szerdán. A Bíró Kriszta gyűjtése nyomán készült szövegkönyv a Nyugat folyóirat írói, költői mögött álló, küzdő, mosolygó és szenvedő asszonyok portréját kelti életre.
Baján az Ady Endre Városi Könyvtár és Művelődési Központ ad helyet a kedden kezdődő, Ment-e könyvek által a világ elébb? című programsorozatnak, amelynek keretében interaktív irodalmi estre, filmvetítésre, képzőművészeti kiállításra várják az érdeklődőket.
Kiskunfélegyházán, a Művelődési Központ dísztermében kedden Jókai Anna Kossuth-díjas író, költő Mit tegyünk az életünkkel? címmel tart előadást.
Kalocsán a Városi Színházban kedden mutatják be Az arany ember című darabot, szerdán a Tomori Pál Könyvtárban a Kalocsai Alkotók Köre szervez programot a magyar kultúra napján.

Már a hétvégén megkezdődött és egészen szerdáig tart azoknak a programoknak a sora, amelyeket a magyar kultúra napja alkalmából rendeznek különböző felvidéki magyar szervezetek Szlovákiában.

Az egyik első rendezvényt vasárnap Galántán tartották a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség, a Csemadok Galántai Területi Választmánya szervezésében. A helyi művelődési központ színháztermében felléptek az elmúlt évek országos rendezvényeinek győztesei, díjazottjai, és átadták a Csemadok Életműdíjait is. A kitüntetésekkel idén Kovács László pedagógus és történész, Gágyor József helytörténész és tanár, Ádám Lajos táncpedagógus és koreográfus, valamint Béres József rádiós újságíró munkásságát ismerték el.
A felvidéki Révkomáromban hétfőn a Csemadok városi alapszervezete és a Széchenyi István Polgári Társulás tart Himnusz-estet a Csemadok helyi székházában. A Himnusz megzenésítésének 170. évfordulója alkalmából megrendezett, “Isten, áldd meg a magyart!” című emlékműsorban egyebek mellett Jónás Csaba Wass Albert-díjas előadóművész és Boráros Imre, a Jókai Színház örökös tagja is fellép.
Léván szerdán, a magyar kultúra napján két rendezvényt is tartanak. A Czeglédi Péter Református Gimnázium dísztermében a nemzettudat témáját járja körül egy kora délután kezdődő beszélgetés keretében Csáky Pál közíró, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) volt elnöke, jelenlegi elnökségi tagja. A Juhász Gyula Alapiskolában pedig színes irodalmi műsorral várják az érdeklődőket.
A Pozsonyi Magyar Intézet Védcölöp utcai épületében szerdán fotókiállítás nyílik. A Fény-Tér címet viselő tárlat, amely március 26-ig lesz majd megtekinthető, a Soproni Fotóművészeti Kör gyűjteményéből mutat be válogatást.
Dunaszerdahelyen a Vermes-villában – szintén szerdán – már hagyományosnak számító színes kulturális műsorral várja a közönséget a Pázmaneum Polgári Társulás és a Kortárs Magyar Galéria. Fellép mások mellett a Rajcsúros néptánccsoport, az Ifjú Pántlika és a Pántlika Népzenekar.

A magyar kultúra napján avatják a Horváth Teri-emlékszobát a Sopronhoz tartozó Balfon. Az állandó kiállítás a Kossuth- és Jászai-díjas színésznő személyes tárgyait, levelezéseit, szövegkönyveit mutatja be.

Horváth Teri 2009 tavaszán hunyt el, hamvait szülei mellé a balfi köztemetőben helyezték el. A színésznő innen indult a fővárosba, és végül ide tért vissza – utalt az állandó kiállítás szervezője a gyűjtemény hátterére.
Január 22-én Sopronban tart előadást Náray-Szabó Gábor, az MTA rendes tagja, a Professzorok Batthyány Körének elnöke “Merre tart a magyar nemzet?” címmel. A Magyarországi Luther Szövetség Soproni Csoportja, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének Soproni Csoportja és a Soproni Kálvin Kör közös estjen felszólal még Gencso Hrisztozov bolgár költő és műfordító is.
A fertődi Esterházy-kastély Télikertjében január 21-én Gárdonyi öröksége és utóélete címmel Keller Péter, Gárdonyi Géza dédunokája, valamint Cs. Varga István előadását hallgathatja meg a közönség. Az irodalomtörténész egyúttal bemutatja a nyugalmazott fertőd-süttöri kanonok, Szabó József életéről szóló könyvet is.

Szombathelyen idén is a Bartók Teremben, gálaműsor keretében adják át január 22-én, a magyar kultúra napján a város kulturális életében kiemelkedő teljesítményeket nyújtó művészeknek, alkotóknak és a kultúra területén dolgozó szakembereknek odaítélt városi kitüntetéseket.

A gálán a Savaria Szimfonikus Zenekart Medveczky Ádám vezényli és Kodály Zoltán, Bartók Béla, Liszt Ferenc, Erkel Ferenc, valamint Weiner Leó műveiből csendülnek fel részletek.
Az AGORA – Gyermekek Házában január 20. és 24. között kulturális hetet rendeznek, amelynek keretében a magyar nyelvvel és irodalommal játékos formában ismertetik meg a gyerekeket. Nyelvi torpedó, könyvnyomtatás, drámajáték, anyanyelvi vetélkedő is szerepel a kínálatban.
Január 23-án szombathelyi, vasvári és kőszegi diákok részvételével a Kazinczy Ferencről elnevezett Szép magyar beszéd versenyt is megrendezik.
A Weöres Sándor Színház Krúdy-klubjában január 20-án a kötelezőolvasmány-sorozat részeként a kultúra napjához kötődően Cserna Szabó András Szíved helyén épül már a halálcsillag című regényéből tartanak felolvasóestet és pódiumbeszélgetést.
A teljesség felé című, Weöres Sándor születésének 100. évfordulója tiszteletére rendezett vándorkiállítás január 22-től a büki művelődési központban látható.

Kiállításokkal és színházi előadásokkal ünneplik a magyar kultúra napját a Komárom-Esztergom megyei települések, több helyen elismeréseket adnak át a városok kulturális életében jelentős szerepet betöltő személyiségeknek.

Komáromban kedden Eperjes Károly szereplésével tartanak zenés irodalmi estet, amelyen közreműködik Dárfi Mátyás Jászai Mari-díjas színművész és Négyessy Katalin gordonkán, majd átadják a Komárom Kultúrájáért Díjat.
A Dorogi Galériában szerdán, a magyar kultúra napján Kaposi Endre festőművész munkáiból nyit meg kiállítást Zsembery Jenő műgyűjtő, majd Eckhardt Gábor zongoraművész lép fel.
Oroszlányban, a Művelődési Központban Pitti Katalin operaénekesnő nyitja meg Juhász Attila fotóművész kiállítását, majd átadják az Oroszlány város kultúrájáért elnevezésű emlékplaketteket.
A tatai várban ugyancsak szerdán nyílik kiállítás Lendvai Péter Gergely képzőművész és Mórocz István képgrafika szakos egyetemi hallgató munkáiból, akik a 2013 augusztusában Tatán rendezett, Grotta című országos képzőművészeti pályázat díjazottai. A kiállítás megnyitója után Karinthy Frigyes Drámák ecetben és olajban című irodalmi estjét adják elő a Karinthy Színház művészei, Borbély Sándor és Blazsovszky Ákos.
Tatabányán díszdiplomákat adnak át nyugdíjas pedagógusoknak és köszöntik a város pályakezdő tanárait. A Tatabánya Kultúrájáért Díjat Papp Albert festőművésznek adják át, aki 1959 óta él és alkot Tatabányán, jelenleg életmű-kiállítása látható a városi múzeumban.

Debrecenben régészeti és fotókiállítás megnyitójával indulnak a magyar kultúra napja alkalmából rendezendő programok, amelyet másnap megemlékezések és ünnepi műsorok követnek, Hajdúböszörményben pedig a szerdai V. Örökségvédelmi Konferencia áll az ünnepi programok középpontjában.

A debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárban január 21-én Máthé András fotóművész A magyar kultúra arcai című kiállításával kezdődnek a programok, majd a Déri Múzeumban Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára nyitja meg a Megmentett örökség – Kincsek Európa szívéből című régészeti vándorkiállítást. A cívisvárosban szerdán, a magyar kultúra napján megkoszorúzzák Kölcsey Ferenc szobrát és mellszobrát, a nap folyamán több zenés és táncos ünnepi műsort, felolvasó programot is tartanak városszerte. Debrecenben az ünnepi műsor a Csokonai Színházban ér véget, ahol szerda este tartják Szabó Magda Régimódi történetének díszelőadását. A színház társulata a magyar kultúra napján a Párizsi Magyar Intézetben vendégszerepel Hubay Miklós Elnémulás című művével. Hajdúböszörményben január 22-én rendezik meg az V. Örökségvédelmi Konferenciát, amelyen a hajdúvárosok, köztük is kiemelten Hajdúböszörmény műemlékvédelmi kérdéseit vitatják meg szakemberek és politikusok részvételével.

Irodalmi, zenei, képzőművészeti és táncprogramok várják jövő hét vasárnapig a Százhalombattán és környékén élőket a magyar kultúra napja alkalmából.

A Matrica Múzeumban Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán emlékére kiállítás nyílik hétfőn délután A színház az egész világ elnevezésű sorozat első állomásaként. A pár művészi és magánéletébe bepillantást engedő tárlat április 27-ig látogatható – közölte Dobos Ágnes, a múzeum sajtóreferense az MTI-vel.
A legtöbb rendezvénynek helyet adó Barátság Kulturális Központban január 22-én, a Himnusz születésének 191. évfordulóján az érdi tankerület diákjainak közreműködésével arra keresik a választ, hogyan látják a mai fiatalok Kölcsey Ferenc művét és Vörösmarty Mihály Szózatát – közölte Nyilas Hajnalka, a város önkormányzatának szóvivője.
A diákok közül kerül ki az a versmondó, aki az esti díszünnepségen elszavalhatja a Himnuszt. A megemlékezést követően Sütő András Vigyorgó búbánat című népies, zenés balladáját mutatja be a veszprémi Pannon Várszínház. A kulturális központ emeleti galériájában ezen a napon tárlat is nyílik.
Január 23-án Értéktár Százhalombattán címmel konferenciát tartanak, a tervezett témák között szerepel egyebek mellett a szellemi kulturális örökség megjelenése és szerepe, valamint a hungarikum törvény – mondta el Nyilas Hajnalka. Hozzátette: a tanácskozást követően különleges színházi-nevelési foglalkozásra várják a tankerület pedagógusait, Csontketrec címmel a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ mutatkozik be. Előadásuk a szabadság és a felelősség kérdéskörét boncolgatja egy metaforikus történet segítségével – magyarázta a szóvivő.
Közlése szerint a rendezvénysorozat január 24-én a Hamvas Béla könyvtárban Nyáry Krisztiánnak, az Így szeretnek ők című könyv szerzőjének előadásával, másnap pedig a kulturális központban a Zagyva Banda táncházával folytatódik. Jövő vasárnap ugyanott az alkotóházba várják az érdeklődőket.
Az egyhetes százhalombattai rendezvénysorozat az irodalom, a zene és a képzőművészet találkozását megjelenítő performansszal zárul.

Öt napon át tartó programsorozat kezdődik a magyar kultúra napja alkalmából január 20-án Zala megyében. A városokban kiállítások nyílnak, szavalóversenyt, irodalmi esteket rendeznek, művészeti és népzenei együttesek adnak koncertet, az ünnepi gálaesteken pedig kitüntetésekkel ismerik el a kultúra területén végzett kiemelkedő tevékenységeket.

Zalaegerszegen a Folkish Zenekar koncertjével január 21-én kezdődik el a kultúra napi programsorozat a Deák Ferenc könyvtárban. Az együttes az archív felvételekből válogatott magyar népdalokat különleges hangszerek, izgalmas harmóniák kíséretében szólaltatja meg – közölték az MTI-vel a rendezvény szervezői.
A magyar kultúra napján (január 22-én) Zalaegerszegi Szalon címmel a városhoz kötődő képzőművész alkotásából nyílik kiállítás a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben. A megnyitót követő gálaesten átadják a Kultúra Mecénása Díjat, majd a 40 éves Muzsikás együttes ad jubileumi koncertet.
A Gönczi Galériában január 23-án nyílik meg Porpáczy Zoltán Gasztrogrammok – jelbeszéd étkekben című kiállítása. A tervezőgrafikus a kultúra napjára digitális printeket, manuális technikákkal kevert autonóm plakátokat tartalmazó anyagot állított össze.
A zalaegerszegi programsorozat január 24-én a Hevesi Sándor Színházban nyíló sajtófotó-kiállítással zárul. A tárlaton csaknem száz – az elmúlt év közéleti, kulturális és sporteseményeit összefogó – fotót mutatnak be Katona Tibor és Pezzetta Umberto, a Zalai Hírlap fotósai; Ohr Tibor, a napilap volt fotósa; Seres Péter, a zalai megyeszékhely városi honlapjának fotósa és Varga György, az MTI/MTVA fotóriportere munkáiból.
Nagykanizsán január 20-án a fafaragó szakkör munkáiból nyílik kiállítás a Honvéd Kaszinóban, a Hevesi Sándor Művelődési Központban pedig január 21-én megkezdődik a Nagy Gáspár versmondó verseny. A közép- és általános iskolások Nagy Gáspár (1949-2007) és Weöres Sándor (1913-1989) műveit adják elő.
Január 22-én a Halis István Városi Könyvtárban kiállítás keretében mutatják be az intézmény szolgáltatásait. A Hevesi Sándor Művelődési Központban a Kanizsa Fotóklub tagjainak alkotásaiból nyílik tárlat, majd helyi előadók és művészeti csoportok adnak ünnepi gálaműsort. Január 24-én a Honvéd Kaszinóba Fa Ede irodalmi estjére invitálják a közönséget.
Keszthelyen a kultúra napján a Balaton Színház Simándy József termében Pro Cultura Keszthely díjat adnak át és színpadra lép az est vendégművésze, Bencze Ilona.

Bor, zene, vers címmel Kéri Kitty színművész és Figula János ütőshangszeres zenész műsorát tekinthetik meg az érdeklődők január 22-én este Veszprémben, a Veszprémi Petőfi Színház Latinovits-Bujtor Játékszínben.

A produkcióban irodalmi és zenei asszociációk hangzanak el József Attila és Bach műveiből a 2009-es Cabernet Sauvignonra építve. Az előadás keretében többek között olyan verseket hallhat a közönség, mint a Kopogtatás nélkül, a Medáliák, a Csöndes estéli zsoltár és az Imádság megfáradtaknak.
A sümegi Kisfaludy Sándor Művelődési Központ és Könyvtárban három napon át kínálnak kultúra napi programokat: január 20-án Orosz Zoltán harmonikaművész és Horváth Kornél Kossuth-díjas ütőhangszeres művész ad koncertet, január 21-én 17 órakor beszélgetés kezdődik M. Mester Katalin devecseri íróval és képzőművésszel, míg másnap ugyanitt néptáncgálát rendeznek.
Balatonfüreden január 22-én délben megkoszorúzzák Kölcsey szobrát az Ady utcában, délután pedig a 80 esztendős Pozsgay Imrével Stumpf István egyetemi docens, alkotmánybíró beszélget a Vaszary Villában. Este ünnepi műsor kezdődik az Anna Grand Hotelben, ahol a Balatonfüred Város Kultúrájáért kitüntetést is átadják.

Erdélyben maratoni felolvasással, kulturális díj átadásával, kiállításokkal, koncertekkel és filmvetítéssel ünneplik meg a magyar kultúra napját.

Marosvásárhelyen az idén harmadik alkalommal szervezik meg a Studium Alapítvány által kezdeményezett felolvasó maratont. Január 22-én huszonnégy órán át marosvásárhelyi magyar szerzők műveiből olvasnak fel a résztvevők, de román szerzők magyarra fordított alkotásaiból is elhangzanak részletek.
Kolozsváron január 21-én adják át az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjat, amelyet 2012-ben alapított a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. A kitüntetésben olyan személyek vagy szervezetek részesülnek, akik a kortárs kultúra területén kifejtett tevékenységükkel hozzájárulnak az erdélyi magyar kultúra megőrzéséhez. Szintén Kolozsváron csütörtökön nyílt meg a Barabás Miklós Céh éves értékfelmutató kiállítása a helyi Minerva-házban. Ezen a tárlaton az erdélyi magyar céh tagjainak képzőművészeti munkáiból készült válogatást tekintheti meg a közönség.
Szatmárnémetiben pénteken kezdődik a nyolcadik alkalommal megszervezett Magyar Kultúra Hete nevű rendezvénysorozat, amely jövő csütörtökig tart. A rendezvényen diákok előadást tartanak Kölcsey Ferencről, fellép Kudlik Júlia, a Magyar Média örökös tagja és Szvorák Katalin alternatív Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas művész. Emellett a szatmárnémeti színház több előadását tekintheti meg a közönség, az irodalombarátok Jókai Anna írónővel is találkozhatnak, valamint koncertet ad a Felvidéki Rockszínház. A rendezvény keretében szavalóversenyt és diákszínjátszó találkozót is tartanak.
Székelyudvarhelyen szintén csaknem egyhetes rendezvénysorozatot tartanak a magyar kultúra napja alkalmából. A programot képzőművészeti kiállítások, komolyzenei koncertek és filmvetítések színesítik.
 

Bécsben az Újrafestett valóság 2.0 című kiállítás csütörtöktől tekinthető meg a magyar nagykövetségen. A Magyar Nemzeti Galéria esélyegyenlőségi programja keretében megvalósult tárlatot Budapest után már több európai városban bemutatták, a kiállítás a fogyatékkal élők és ép kortársaik képzőművészeti alkotásait tárja a látogató elé.
Berlinben a médiaművészet és digitális kultúra fesztiválja, a 2014-es Transmediale külső programjai közé a Waschmaschine Gruppe (Füsün Ipek és Liptay Bálint) Gratis című munkája is bekerült. A páros az utcán vagy a bolhapiacon talált, hol működő, hol kidobott tárgyakat integrál installációkba.
A Brüsszeli Intézetben Balázs János ad zongorakoncertet, majd Robert Capa képeiből nyílik kiállítás.
A Bukaresti Magyar Intézetben már pénteken megtartották az ünnepséget: Plugor Sándor-emlékkiállítással és Szilágyi Domokos Öregek könyve című alkotásának színpadi előadásával tisztelegtek a magyar kultúra napja előtt.
A Delhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központ pénteken a Petőfi-könyvklub keretében ismeretterjesztő előadást rendez, amelyen szó lesz a Himnusz keletkezésének történelmi korszakáról, körülményeiről, Kölcsey Ferencről, majd a vers magyarul és angolul is elhangzik, továbbá felcsendül a megzenésített változat is.
A Helsinki Magyar Kulturális és Tudományos Központban Süle László Finnországban élő magyar zongoraművész és zeneszerző szerda este Hannu Rantanen dzsesszbőgőssel ad koncertet.
A Londoni Magyar Kulturális Központ a József Attila-díjas Sárközi Mátyás Tamperdü című könyvének bemutatójával ünnepli a magyar kultúra napját szerdán. Az íróval Tarján Tamás irodalomtörténész beszélget az 1956-os menekültnemzedék angliai beilleszkedéséről, pályakezdéséről, sorsáról, valamint saját gyermekkoráról és a háború előtti pezsgő magyar irodalmi életről.
Moszkvában Vörös Rozália festő- és iparművész, valamint Redő Ferenc festő- és grafikusművész gobelinjeiből nyílik kiállítás, a megnyitón közreműködnek a moszkvai Liszt Ferenc Zeneiskola növendékei.
A New York-i Balassi Intézet az ottani Magyar Házzal és a metropolisz környéki magyar szervezetekkel együtt ünnepel: hétfőn este a Carnegie Hallban a The Music Of Karl Jenkins: A 70th Birthday Celebration című koncertre érkező Dunaújvárosi Egyesített Kórus koncertjével és fogadással. A Dunaújvárosi Egyesített Kórus hetven tagja magyar zeneszerzők műveiből és népdalokból ad elő válogatást.
A Párizsi Collegium Hungaricumban szerda este Hubay Miklós Elnémulás című darabját láthatják a debreceni Csokonai Színház előadásában, Árkosi Árpád rendezésében. A 2011-ben elhunyt Kossuth-díjas drámaíró ebben a darabjában a nyelv halálát, egy kultúra továbbadásának lehetőségét vizsgálja.
A Pozsonyi Magyar Intézetben Fény – tér címmel fotókiállítás nyílik a Soproni Fotóművészeti Kör munkáiból. A Kör 2001-ben azzal a céllal jött létre, hogy egyedi látásmóddal és gondolatisággal rendelkező fotográfiákat mutasson be.
A Római Magyar Akadémián pénteken nyílik A halál árnyékának völgyében című kortárs képzőművészeti kiállítás, amely a magyar és olasz zsidó kortárs művészek alkotásaival állít emléket a holokauszt áldozatainak és bemutatja, miként jelenik meg a téma a kortárs művészetben. A tárlatot Balatoni Monika, a közigazgatási tárca társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára nyitja meg. Sass Sylvia operaénekes évente tart fiatal operaénekeseknek egyhetes mesterkurzust a Római Magyar Akadémián. A kurzus zárkoncertje szintén pénteken lesz.
A Tallinni Magyar Intézet irodalmi témával “megtűzdelt” magyar gasztronómiai workshoppal emlékezik meg Tartu városában a magyar kultúra napjáról. A rendezvény célközönségét elsősorban a Tartui Egyetem magyar szakos hallgatói alkotják. A sütés-főzés közötti szünetekben az intézet munkatársai bemutatják a Magyar Intézet tevékenységét és rövid előadást tartanak Vörösmarty Mihály Szózatának esetleges hatásáról a finn és azon keresztül az észt himnusz születésére.
A Balassi Intézet Sepsiszentgyörgyi Kulturális Központja és a Bod Péter Megyei Könyvtár kedd este Kőesés, fényhullás címmel ünnepi rendezvényt tart, amelyen Szilágyi István író és Király László költő lesz a vendég. Velük Fekete Vince költő, a Székelyföld kulturális folyóirat főszerkesztő-helyettese beszélget.
A Stuttgarti Magyar Intézet galériájában a magyar historizmusról szóló kiállítás lesz látható. Az intézet új sorozatot indít útjára: a stuttgarti egyetemeken, a zeneakadémián tanuló, valamint művészi ösztöndíjjal a városban élő magyar tehetségek mutatkoznak be egy-egy rövid műsorral.
A Szófiai Magyar Intézet két programot rendez: kedden Sztara Zagorában Doncsev Toso intézetigazgató tart előadást A magyar szépirodalom Bulgáriában címmel és átad a helyi könyvtárnak egy csomagot magyar írók bolgárra fordított műveiből. Szerda este a szófiai intézetben alternatív színházi előadást mutatnak be Madách Imre Az ember tragédiája című művéből.
A Varsói Magyar Intézetben Szűcs Péter (klarinét) és Gulyás Anna (tánc) kortárs zenei előadást adnak. Bemutatkozik Pécs és a Jelenkor, a városhoz kötődő irodalmi-művészeti folyóirat. A találkozón részt vesz Ágoston Zoltán, a Jelenkor főszerkesztője és Takáts József kritikus, irodalomtörténész. Bemutatják egyúttal a Tekstualia című lengyel tudományos-irodalmi folyóirat tematikus magyar számát is.
A Zágrábi Magyar Intézet irodalmi estet szervez, Pilinszky János verseit Gyurity István és Vidákovics Szláven színművészek tolmácsolják magyar és horvát nyelven.