A hangokat is kézben lehet tartani

A közösségi tereken, ahol meghatározott térben fordulnak meg embertömegek, nem csak a megfelelő világításra, fényviszonyokra kell tekintettel lennünk. Egy csarnok, uszoda, bevásárlóközpont, kultúrház visszhangmentes, megfelelő erősségű hangosítása mára már szintén alapkövetelmény. 

Természetesen ebből a sorból a színházaink sem maradhatnak ki, mert hiába mondja el, valaki szívhez szólóan a nagymonológot, ha az nem jut el érthetően a néző füléhez.

A hazai hangosítástechnika piacvezető nagyágyúi közé tartozik az Interton Kft., akik ma már színházakban, kulturális intézményekben is biztosítják a hangzás tökéletességét. A teljes mértékben magyar tulajdonú vállalkozás képviseletében az egyik tulajdonos Balogh Géza, és a cég marketingvezetője Bogár István nyilatkozott lapunknak.

Mit kell tudnunk az Önök múltjáról, tevékenységükről?

– A vállalkozást 1990-ben alapította édesapám, aki az akkori BEAG fejlesztőmérnökeként tovább szerette volna folytatni a munkáját, az akkor nagyhírű cég megszűnése után. Vele, édesanyámmal és testvéremmel négyen kezdtünk bele ebbe a családi vállalkozásba, ami jövőre már negyedszázados múltat tudhat maga mögött. A fő profilunk az audiovizuális rendszerintegráció, melyből a témához kapcsolódva mi most a hangosítást emeljük ki, hiszen nagy tapasztalattal rendelkezünk ezen a téren. Az eltelt időszakban rengeteg kisebb nagyobb hangosítási feladatot elláttunk. Bevásárlóközpontok, plázák, –  köztük az egyik legnagyobb, a budapesti West End City Center – uszodák, különféle csarnokok, stadionok hangosítását végezzük. Emellett több nagy nyugati világszínvonalú cég magyarországi kizárólagos kereskedelmi képviseletét is ellátjuk eszközök tekintetében nagykereskedőként. Szolgáltatásunk része az eszközkölcsönzés is, olyanok számára, akik nem tudják, vagy nem akarják megvenni a nagy értékű berendezéseinket, de rövid időre szeretnék használni. Saját fejlesztésű hangsugárzóval is büszkélkedhetünk, amely valójában egy olyan vonalsugárzó, melynek segítségével „nehéz akusztikai körülmények” között is kiváló beszédérthetőséget érünk el. Tipikusan ilyen helyszínek például a templomok és az uszodák.

A gyakorlatban mik azok a fázisok, amik a sikeres hangzásig elvezetnek?

– Komplett rendszereket értékesítünk, projektek formájában. Ebben az esetben a tervezéstől a kész átadásig mindent mi végzünk, így garantálni tudjuk, a legmagasabb minőséget. Ezek olyan komoly értékű hangrendszerek, amiknél arra is figyelmet kell fordítanunk, hogy a forgalmazott márkák hírneve ne csorbuljon. Az első lépés, hogy felmérjük az adott helyet, a megrendelő igényét, a szükséges hangosítás mértékét. Az árajánlattal egy időben számítástechnikai programunk segítségével az épület tervrajza alapján elkészítünk egy szimulációt, egy akusztikai látványtervet, amin pontosan látható, milyen mértékű, milyen minőségű lesz majd a megvalósuló hangosítás. Ezután jön a dolog üzleti része, az igények és a lehetőségek összefésülése. Természetesen általában az anyagiak szabnak határt, de legtöbbször sikerül olyan kompromisszumot kötnünk, ami ugyan néha az általunk nyújtott szolgáltatás kismértékű csökkenésével jár, de a megrendelő keretébe még befér. Tudomásul kell azonban vennie mindenkinek, a minőségi hangosítás sokszor igen nehéz feladat, eszközigényes és ezért viszonylag drága. Ha felszereltük az adott helyen a hangszórókat, kiépítettük a számítógépek által vezérelt rendszert, akkor jön végül a szakmai feladatok átadása, a majdan ott dolgozó hangtechnikusoknak. Nekik tudniuk kell mire képes, hogyan és mit lehet elérni a telepített hangrendszerrel. Lehetőség van arra is, hogy a későbbiekben is figyelemmel kísérjük a rendszer működését, adott esetben változtassunk, finomítsunk rajta.

A színházakban nem csak hangosítanak, de a tavalyi évtől a Magyar Teátrum Díj szponzorai között is jelen vannak.

– A színházművészet közel áll hozzám, mint magánemberhez is. Úgy érezzük, ha lehetőségünk és módunk van arra, hogy támogassuk a kultúrát, akkor ezt szívesen megtesszük. Békéscsabán, az évzáró gálán a cég képviseletében került átadásra az általunk támogatott elismerés, stílszerűen a hangosításban érdemeket szerző színházi szakembernek, háttérmunkásnak. Most első alkalommal vállaltunk támogatói szerepet, és ezt szeretnénk hosszú éveken át folytatni. Bár ez részünkről nem üzleti befektetés, hanem egy öncélú felajánlás, úgy érzem helyesen döntöttünk, amikor ilyen módon is elismerjük és megbecsüljük azokat a színházakat, amikbe egyébként nézőként, és sokszor „csak dolgozni,” a hangosítást megoldani látogatunk el.

Tölgyesi Tibor