40 éves a kassai Thália Színház

A felvidéki magyar hivatásos színjátszás két kőszínháza közül az egyik, a kassai Thália Színház, a napokban ünnepelte negyvenedik születésnapját.

Novemberben az egyhónapos Thália Fesztivál záróakkordjaként a kassai társulat a jubileumra ünnepi gálaműsorral emlékezett, melyben vendégszerepelt Koncz Gábor, Verebes István, Kelemen Csaba, Rák Viktória, Boráros Imre, Petrécs Anna, Abaházi Lívia, Thirring Viola, Zetyák György, ifj. Bocsárszky Attila, Kassai Csongor.

Jelenet a Két úr szolgájából

A Thália Színház megalakulását az 1968-as csehszlovákiai politikai eseményekben kell keresni. Ehhez kapcsolódott az a társadalmi igény, hogy a több mint félmilliós felvidéki magyarságnak két színházra van szüksége. A Thália Színház nem a kommunista pártállam kezdeményezéséből, hanem közakaratból és közadakozásból jött létre. Így tehát 1969-ben megalakult a Thália Színpad, amely Carlo Goldoni Két úr szolgája című művének bemutatójával nyitotta meg kapuit Gömörhorkán, 1969. november 29- én. Az 1969 utáni társadalmi és politikai légkör azonban megakadályozta, hogy a kassai társulat önálló színházként dolgozhasson. Így csupán a komáromi Magyar Területi Színház kihelyezett Thália Színpadaként, működhetett. Beke Sándor rendező és Gál Sándor író, költő, dramaturg jelentős szerepet játszott művészi arculatának kialakításában, és abban, hogy az 1989-es politikai fordulat után 1990. július 1-jétől önálló magyar színházzá alakuljon. A Thália az önállósodást követően fokozottan törekedett arra, hogy igényes feladatok megoldásával, színvonalas művészi munkával a világirodalom alkotásai mellett az egyetemes magyar irodalom legkiválóbb műveit vigye színpadra.

Tarics Péter

A cikk folytatása a decemberi Magyar Teátrumban.