30 éve a pályán

Ünnepélyes keretek között köszöntötték fel Tóth Enikőt és Cseke Pétert a keddi előadás után a Madách Színházban. A jubileumi előadás után, – Páratlan páros 1 – a színház főigazgatója Szirtes Tamás emlékezett meg arról, hogy immár 30 éve, hogy a Madách Színházba szerződtek ezek a nagyszerű színészek. Megható volt a rövid ünneplésen, a szintén a darabban játszó pályatárs és barát, Szerednyey Béla néhány keresetlen szava, amellyel a testközelben átélt közös élményeket, a színészmesterség szépségeit és nehézségeit ecsetelte, a maga sajátos stílusában.

Emlékezetes szerepekkel és rövid szakmai életrajzzal vázoljuk fel a két ragyogó művész harminc éves múltját.

Tóth Enikő színművésznő számtalan sikerdarab hősnője, aki nem csak a világot jelentő deszkákon, de a felvevőgép kamerája előtt is megállta a helyét. Néhányat kiragadva a teljesség igénye nélkül. Mikszáth Tóth Marija, A vád tanújában Gréta, A makrancos hölgyben Bianca, A lila ákácban Hédi megformálása volt többek között emlékezetes. Jelenleg is három darabban játszik a Madáchban, a Páratlan páros 1 és 2,  illetve a Ne most drágámban.

Művészi teljesítményét hivatalosan a Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével is díjazták 2007-ben.

Cseke Péter amellett, hogy színészként rengeteg emlékezetes alakítást nyújtott, rendezőként is sikeres, és ezen a területen is maradandót alkotott. Noszty Feriként, Hamlet Horatiojaként a Házmestersirató Herceg Pistájaként vagy a Csongor és Tünde Balgájaként tapsolhatott neki a közönség, de ezek a szerepek csak önkényesen kiragadottak az évtizedek alakításaiból. Rendezőként színre vitte a III. Richárdot, a Játék a kastélybant Molnár Ferenctől, vagy a vőlegényt Szép Ernőtől. Természetesen itt sem teljes a felsorolás, de mindenképpen érdemes még megemlíteni, a jelenleg is a Madáchban futó rendezéseit, Fazekas M. – Schwajda Gy.: Ludas Matyiját és Lázár Ervin: A Négyszögletű Kerek Erdőjét. Színpadon a Madáchban jelenleg a Páratlan páros 1 és 2-ben szerepel. Pályája eddigi csúcsa azonban minden bizonnyal a kecskeméti Katona József Színház igazgatói széke, mely pozíciót 2008 óta tölti be. Színészi teljesítményét hivatalosan 1990-ben Jászai Mari-díjjal ismerték el.

Egy emlékezetes momentum végül. Az ünneplést Tóth Enikő egy vers elmondásával szerette volna megköszönni. Az történt azonban, amitől mindenki retteg, aki színpadon szerepel. Elcsuklott a hangja és a rátörő érzelmektől nem tudta folytatni a verset. Egy előadás alatt ez nyilván kínos jelenet lett volna, itt azonban, amikor a színésznő saját szerepét játszotta, őszinte volt, és emberi. Valóban méltó a vastapsra.

Tölgyesi Tibor