12 premier, 350 előadás

Gazdagnak és eredményesnek ítélte Fekete Péter igazgató a Békéscsabai Jókai Színház 2013-14-es évadát, amelyet a közönséggel együtt, ünnepi gálával búcsúztatott a társulat június 21-én este a városháza udvarán. Az új helyszín egyben a nyári szezon nyitányát is jelezte.

A táltos asszony fohászával kezdődött a gála; nem véletlenül, hiszen az elmúlt szezon sikerprodukciója az István, a király. Szente Éva jelmezben énekelt, és jellegzetes, hangulatteremtő ruhákban léptek fel a táncosok is, de sajnos ez később változott. A hagyományokkal némiképp szakítva, Tege Antal és Czitor Attila nem frakkban, hanem jelmezben vezette a műsort, szerencsére a konferansziék eleganciáját és humorát magukkal hozták a színművészek. S a korábbi években megszokott gálákhoz hűen, a direktori értékelés és a díjátadások között most is az emlékezetes előadásokból láthattunk, hallhattunk ismert részleteket, betétdalokat. Sőt, ezúttal előzetes kedvcsinálóként a július 3-ai premierből, Apáti Miklós K und K (Karády katonái) című zenés víziójátékából is kaptunk ízelítőt.

A társulat évadzáró értekezletén Fekete Péter két és fél órás beszédet mondott, ennyi időt a közönség előtt nem engedélyeztek kollégái. Számot vetni, tükröt tartani és kitekinteni a jövőre, mindez azonban nem könnyű dolog, nem kis feladat. A direktor igyekezett röviden, lényegre törően fogalmazni.

A 2013/2014-es évadban 12 bemutatót tartott a Jókai Színház, Szörényi Levente – Bródy János István, a király című rockoperája, Theo Herghelegiu Tündérije, Tennessee Williams-től az Üvegfigurák, Ulrich Hub Nyolckor a bárkán című meséje, Sütő András drámája, az Advent a Hargitán, Kulcsár Lajostól a Zserbótangó, Arany János – Zalán Tibor Toldija, Carlo Goldini Chioggiai csetepatéja, a Bóbita-fantáziák, Bartus Gyula -Benedekfi István – Benedekfi Zoltán Lovak című musicalje, Kurt Weill – Bertolt Brecht Koldusoperája, valamint Dés László – Geszti Péter – Békés Pál A dzsungel könyve című musical került színre.

A direktor hangsúlyozta: az előadásokkal egyszerre igyekeztek megfelelni a társadalom, a közönség, az országos szakma, a fenntartó elvárásainak és a gazdasági működtetés feltételeinek. A megyében 50 településre jutottak el, de fontos feladatnak tekintik, hogy országos, sőt nemzetközi hírnévre is szert tegyenek, tíznél több nemzetközi fesztiválon vettek részt.

A Tündéri például eljutott a 23. Thealter Szegedi Nemzetközi Színházi Fesztiválra, a DráMa Fesztiválra Székelyudvarhelyre, Pitestibe a Nemzetközi “Davila-Interfest” Stúdiószínházi Fesztiválra, ahol A legjobb rendezés díját nyerte el. A Lear Király a Vidéki Színházak Fesztiválján Budapesten, Zittauban, a Vígszínházban és Nagyváradon vendégszerepelt sikerrel. A Monte Cristo grófja Aradon, a Klasszikus Nemzetközi Fesztiválon és Nagyváradon hódított. A Csörte Dunaújvárosban, Budapesten, a Nemzeti Színházban, A kolozsvári bíró Gödöllőn, Prágában, illetve Kaposvárott, a VII. Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálén, valamint Szolnokon öregbítette a csabai társulat hírnevét. A Zserbótangó Szabadkára, az Advent a Hargitán Csanádpalotára, a Nyolckor a bárkán a Pécsi Családi Fesztiválra utazott.

–   Az elmúlt évadban több mint 350 előadást tartottunk, minden napra jutott egy produkció, március 31 napjára 55 előadás! Volt olyan nap, amikor 7 különböző előadás ment – sorolta a direktor. – Az évad során 591 színházi próba zajlott, a 12 bemutató 516 részvevője kezdte el az olvasópróbákon a munkát, ami 516 szövegkönyv legépelését, nyomtatását jelenti. Egy szövegkönyv átlagosan 70 oldalas, ami 36120 oldalt jelent. Az igazgatónak közel 40 ezerszer kellett aláírni, a varroda 596 jelmezt gyártott, amihez 2000 méter anyagot használtak fel. Közel 1800 alkalommal kellett jelmezt mosni, tisztítani, amihez félezerszer indították el a mosógépet, és 400 liter desztillált víz fogyott el a ruhák vasalásához.

Az izgalmas statisztikából kiderült, hogy a forgószínpadot, ha élére állítják, 500 km-t halad, tehát Sopronig ért volna. A zsinórpadláson emelt díszletek magasságát, ha összekötnénk, a tengerszinttől a Kékesig tudnánk díszletet emelni. S az éjszakai világítások során elfogyasztott életmentő óriás pizzák dobozaiból a sétálóutca Jókai Színház előtti teljes felületét lehetne beborítani…

–   Több mint 1000 sajtómegjelenés szólt a színházról, több mint negyvenszer szerepeltünk a képernyőn az országos televízióban. Három darabban játszanak jókais színészek a fővárosban, hét hazai és európai színház áll kérőként, koprodukciós partnerként a kapuban. Hét éve nem voltunk szabadságon, és nyolc perccel léptem túl a nekem szánt időt – zárta Fekete Péter az izgalmas felsorolást.

Próza után ismét zene következett: a Lovakból Csillag dalát Vadász Gábor sajnos már civilben adta elő, ami valószínűleg nemcsak nekem, hanem mindenkinek, aki a musical csodálatos jelmezeit ismeri, egy kis csalódást okozott.

Megszoktuk már, hogy Békéscsabán a kulisszák mögött dolgozókat is díjazzák; ők azok, akik nélkül nincs előadás, a díszletesek, kellékesek, fodrászok, ügyelők, súgók. A kollégák szavazatai alapján idén a legjobb háttérmunkásnak járó elismerést Mucsi Bence öltöztető vehette át Lakatos Károlyné Verától, Magyar Teátrum-díjas fodrász- és maszkmestertől, aki 56 éve dolgozik a színháznál! A dzsungel könyvéből Nagy Erika a Beszél a szél című megható dalt adta elő, elegánsan, de ő sem Bagirának öltözve.

Immár öt éve évadzárón osztják ki a legjobb művészi teljesítményekért járó elismeréseket. Az évad színművésze díjat három kategóriában kapták ezúttal is a művészek. Ifjú tehetségként Vadász Gábor nyerte el a kitüntetést. Horváth Margit színművésznő 17 év után lépett fel újra itthon, Békéscsabán, dalával és talpig feketében a készülő K und K produkcióból Karády Katalint idézte meg.

A Dóró János menedzser által alapított „Parádés-díjak” is gazdára leltek: a váratlan beugrásáért járó elismerést az István, a királyban nyújtott teljesítményéért Mészáros Mihály kapta. A másik díjat az akadályozottsággal élők példaértékű segítéséért a jelnyelv kiváló szakértője, Komáromi Anett vehette át.

Az évad érett színművészeként Katkó Ferencet érte a megtiszteltetés. A K und K-ból a második betétdalt ketten énekelték: Horváth Margithoz a fiatal Karádyt megidéző Liszi Melinda társult. Az évad tapasztalt színművésze kategóriában  Tomanek Gábor kapta a kitüntetést, majd immár a harmadik karádys jelenet következett, Babócsay Réka belépésével. 

Gálfy László színművész, egykori igazgató emlékére a család és a színház 2008-ban alapította a Gálfy Gyűrű Díjat, amelynek odaítéléséről – az alapítók szándékának és a hagyományoknak megfelelően – minden évad után szakmai bírálóbizottság dönt a rendezők javaslata alapján. A gyűrűt eddig sorrendben a következő színművészek nyerték el: Bartus Gyula, Kara Tünde, Csomós Lajos, Komáromi Anett, Szomor György, Kovács Edit.

A szakmai zsűri az idei művészi alakítások alapján, elsősorban a Koldusoperában, valamint az Üvegfigurákban és a Chioggiai csetepatéban, tehát három nagyon különböző darabban nyújtott kiemelkedő alakításáért Tege Antal színművésznek ítélte a legmagasabb szakmai díjat. A nomináltak közül egyébként Tege Antal volt az egyetlen, akit két rendező is javasolt a díjra (Kiss József, Katkó Ferenc). A gyűrűt Felkai Eszter, az egyik alapító, Gálfy László özvegye, valamint a zsűri képviseletében Tóth István Zoltán, az MTVA Új Média Iroda vezető-helyettese adta át a művésznek.

A díjkiosztó után következett a Csabai nyár – Városházi esték programsorozat megnyitója. Békéscsabán és a Szarvasi Vízi Színházban június közepétől augusztus 19-éig minden nap lesz előadás, bemutatják többek között a Tied a világ című zenés darabot, amelyben több jókais művész lép fel, a premier a  Játékszínben nagy sikert aratott a napokban. A városháza udvarán június 27-én és 28-án, Szarvason július 25-én és 26-án tapsolhat a közönség az Illés együttes dalainak.

Kiss Tibor alpolgármester évadértékelőjében a gazdag repertoár mellett a színházra jellemző családi légkört méltatta, s arról beszélt, hogy a lélek, a szív számára milyen fontos a művészet, egy-egy előadás, ami után „másnap szebb a világ”. Elismerését fejezte ki a társulatnak azért, hogy korábbi teljesítményükre „mindig rá tudnak tenni egy lapáttal”, s pozitívnak ítélte a Napsugár Bábszínház működését is. A nyári játékokról az alpolgármester azt mondta, hogy „kulturális svédasztalt terítenek”, amelyről mindenki igénye, ízlése szerint csipegethet. Mielőtt a gongütés a Csabai nyár kezdetét jelezte volna, utolsó dalként Kara Tünde A dzsungel könyvéből Csil, a temetkezési vállalkozó dalával kápráztatta el a nézőket. Végül a nyári szezon nyitányaként, a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház előadásában a Padlás című musicalt nézhette meg a közönség.

Niedzielsky Katalin