Emlékezés az előttünk járókra

A Jókai Mennyei Társulata a Nemzetiben

Az elődök emlékének megőrzése és ápolása, nem csak szakmai, de emberi kötelesség is. Ennek jegyében zajlott halottak napja előtt, október 30-án, Budapesten, a Nemzeti Színházban a Békéscsabai Jókai Színház méltó megemlékezése a Mennyei Társulat tagjairól.

A Békéscsabai Jókai Színháznak tegnap óta van még egy társulata, ahová csak belépni lehet, onnan már senki nem távozhat el. Vannak benne igazgatók színészek és színésznők, színházi háttérmunkások. De ők már nem az evilági deszkákon dolgoznak, játszanak, felejthetetlen alakításaikat ma már nem kíséri taps, amit nyújtottak nekünk, azt a felvételek és az emlékezet őrzik.
Halottak napja közeledtével a budapesti Nemzeti Színházban a Békéscsabai Jókai Színház megemlékezett egykori nagy alakjairól. Ezek a művészek, alkotók sokat tettek, maradandót hoztak létre a színház hatvan éves fennállása alatt. Vezetésükkel, játékukkal Békéscsaba városának, és az egész magyar színjátszásnak büszkeségévé váltak, megérdemelték a tegnapi méltó megemlékezést.
A Gobbi Hilda Színpad előtérben összegyűlt emlékezők között ott voltak a békéscsabai színház mai művészei, egykori kollégák pályatársak, rokonok, barátok, ismerősök. Az ünnepség elején Juhász Edit cselló- és Gál Csaba zongoraművész előadásában komolyzenei dallamok segítették a jelenlévőket, hogy elgondolkozva, lelkiekben is felkészüljenek az emlékezésre.
Fekete Péter, a Jókai Színház igazgatója köszöntötte a megjelenteket és arról beszélt, hogy a színház azon túl, hogy méltó helyen elhelyezi az egykori elődök képeit, emléküket is ápolni fogja.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója is elmondta, azzal hogy rövid időre a nemzet színházában kerülnek kihelyezésre a békéscsabai égi társulat tagjainak fényképei szeretné csökkenteni a fővárosi és vidéki színházak közötti meglévő, nem csak térbeli távolságokat.
Ezután került sor a tíz tag fényképének egyenkénti ünnepélyes elhelyezésére az égi társulat tablóján. Egy-egy arra érdemes mai utód, egykori pályatárs – köztük Felkai Eszter, Fodor Zsóka, Rubold Ödön és Borovics Tamás – ismertette röviden az elhunyt szakmai életútját, azokat az érdemeit, melyek a Jókai Színház halhatatlanjai közé emelték. Felvételről két mennyei színész hangját is meghallgathattuk.

Image
Felkai Eszter, férje: Gálfy László képével

VIDEÓ/nemzetiszinhaz.hu
Image

A Mennyei Társulat első tíz tagja: Daniss Győző színművész, rendező, alapító igazgató; Miszlay István rendező, főrendező, igazgató, Jászai-díjas Érdemes Művész; Gálfy László színművész, igazgató, Jászai-díjas; Dénes Piroska színművész, Jászai- és Aase-díjas; Romvári Gizi színművész; Szoboszlay Sándor színművész, Jászai-díjas, Érdemes és Kiváló Művész; Széplaky Endre színművész; Körösztös István színművész; Barcza Éva színművész; Simon József játékmester, ügyelő. A Mennyei Társulat tagjainak képei november 30-án, az Advent a Hargitán című Sütő András darab díszbemutatója előtt kerülnek ünnepélyesen végleges helyükre, a Jókai Színház előcsarnokában.
Az ünnepség végén Babócsai Réka, a Jókai Színház fiatal művésznője énekelt.
A későbbiekben a Mennyei Társulatot a nézők javaslatai alapján a színház vezetősége évenként két alkalommal bővíti.
S mivel az életben sokszor csak pillanatok jutnak az emlékek felidézésére, a megemlékezés befejezése után a Jókai Színház mai művészei a Csörte című előadással léptek színpadra, és arattak méltán sikert a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán.

Tölgyesi Tibor
Fotó: Temesvári Gergely